Wymiarowanie wg DIN


macelus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Według niemieckich norm DIN wszystko od 100cm i powyżej wymiaruje się już jako 1.00m .

np. w jednym łancuchu wymiarowym idzie:

89/105/95/240 itd...wg polskich norm

89/1.05/95/2.40 itd...wg niemieckich

aha i ułamki dziesietne są pomniejszone jako indeks gorny (cos jak potega)

Czy jest mozliwosc zeby zwcad albo autocad wymiarował w ten sposob?

Niemcy chyba tez uzywaja tych programow...

Proszę pilnie op pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZwCAD (i inne CADy) nie rozróżnia jednostek. Jednostki można zdefiniować jedynie podczas tworzenia bloku i w ustawieniach -> dla skali wstawianych bloków. Jeśli się mylę proszę o sprostowanie.

Z tego wniosek jest taki, że nie sposób znaleźć ustawienie, które umożliwiałoby zmianę tekstu wymiarowego powyżej 100cm na 1.00, bo sens jednostek w programie nadaje użytkownik w sposób umowny. Dla ZWCAD 1 to 1, a dla użytkownika 1 to może być mm, cm, rok świetlny itd :)

Natomiast jak radzą sobie Niemcy, o ile mają taką normę, to sam jestem bardzo ciekaw. Wydaje się, że napisanie czegoś w LISP załatwiłoby tutaj sprawę, ale jest to rozwiązanie dodane a nie natywne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się to osiągnąć patrząc na sprawę nie przez pryzmat jednostek.

Nawiązując do powyższego postu...w ZWCAD jeszcze się nie da natywnie tego osiągnąć.

Ale :twisted: miejmy nadzieję, że niedługo wprowadzą do ZWCAD

Liczbę jednostek niższego rzędu, dzięki czemu dla wartości <1 wskoczy wartość wymnożona przez wspomnianą wartość.

Gdzieś takie rozwiązanie już widziałem... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi jednostkami zagalopowałem się, bo na sprawę wystarczy spojrzeć inaczej.

Styl wymiarowania ustawiony tak, żeby wymiary zgadzały się w [m]. Dla wartości <1 wprowadza się mnożnik (tutaj 100) i wyłącza zera wiodące. Efekt jest dokładnie taki o jaki chodzi w pytaniu.

Niestety, tak jak pisałem, niedostępne jest to jeszcze w ZWCAD, a jedynie w pierwowzorze (mówiąc eufemistycznie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.