Interfejs "Duże ikony" na monitorze 3840x1080


Recommended Posts

Witam,

wymieniłem monitor na moim stanowisku z monitora fullHD 1920x1080 na monitor ultrapanoramiczny 3840x1080 i pojawił się problem z interfejsem. Mianowicie mam duże ikony przez co mniej ich mogę zmieścić na ekranie. Wydaje mi się jakby ZWCAD odczytywał taką rozdzielczość monitora jako monitor UHD i dostosowywał do niego interfejs podczas uruchamiania. Ciekawostką jest to, że gdy zmienię rozdzielczość monitora na 1920x1080 uruchomię ZWCAD i ponownie zmienię rozdzielczość na 3840x1080 to menu pozostaje "małe" (właściwe dla mnie). Próbowałem ustawień zaawansowanych we właściwościach i usuwaniu problemów ze zgodnością  aby program nie korzystał z ustawień DPI systemu, a nawet dostałem od supportu (manifest i zwcad.exe.manifest) skrypt dzięki któremu ZWCAD miał nie sprawdzać rozdzielczości ale efekt jest ten sam - duże ikony. Oczywiście opcja w ustawieniach "użyj dużych przycisków dla pasków narzędzi" jest wyłączona (jak ją włączę to ikony jeszcze większe).

Po kolejnych testach zauważyłem, że to "małe menu" da się uzyskać do rozdzielczości 2560x1080 czyli 21:9 potem już się zmienia na duże.

Poniżej screeny z wyglądem 

duże ikony.jpg

małe ikony.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sprawdziliśmy wpływ rozdzielczości monitora na wielkość ikon.

Niestety ikony są, zwiększane jeśli podczas startu programu ilość pikseli w pionie lub lub w poziomie jest większa niż założona. 

Wielkość ikon nie jest zapisywana w rejestrach systemu, ani w plikach konfiguracyjnych. ta procedura jest zaszyta w samym pliku startowym i jest poza zasięgiem modyfikacji.

Ze strony ZWSOFT otrzymaliśmy informacje, że są w trakcie prac nad zmianami w interfejsie programu tak, aby był skalowalny według potrzeb do 4K i różnych kombinacji rozdzielczości.

Zastanawialiśmy się i sądzimy, że moglibyśmy teraz napisać skrypt, który zmienia na mniejszą rozdzielczość ekranu, uruchamia ZWCADa a następnie przywraca oryginalną rozdzielczość ekranu. Wtedy ikony byłyby normalnego rozmiaru. 

Link to comment
Share on other sites

Skrypt wymaga do działania darmowego programu o nazwie Qres (zamieszczam poniżej).

Zawartość skryptu;

@echo off
start "ZWCAD 2020" /b "C:\Program Files\ZWSOFT\ZWCAD 2020\ZWCAD.exe" /company ZWSoft /product ZWCAD /language "pl-PL" 
C:\qres\qres.exe /x 2560 /y 1600
timeout /t 7 /nobreak >nul
C:\qres\qres.exe /x 3840 /y 2160

 

Sposób działania:

  • Uruchamiamy ZWCADa.
  • Zmieniamy rozdzielczość na mniejszą /x 2560 /y 1600 oznacza ilość pikseli w pionie i poziomie - najlepiej wybrać o stopień mniejszą niż 4K.
  • Czekamy kilka sekund - timeout /t 7 - ustawiłem w skrypcie na 7 sekund co jest wystarczające do startu programu.
  • Przywracamy oryginalną rozdzielczość - w skrypcie jest to ustawione na 3840 x 2160.

 

Oto plik do pobrania Qres.zip

Najprościej go rozpakować w katalogu głównym na dysku C:\

 

Pozdrawiam.

Ja również życzę Wesołych Świąt.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Witam, czy wiadomo coś w temacie, jakiś update? Kolega kupił laptop z ekranem 4k i też ma problemy z interfejsem ikony i napisy zachodzą mu na siebie itp (trochę lepiej się to zachowuje przy ustawieniu interfejsu na duże ikony (w opcjach zwcad).

Ja natomiast znalazłem przypadkowo tymczasowe rozwiązanie. Zauważyłem, że gdy pracuje na dwóch monitorach (jeden z laptopa i drugi zewnętrzny) i ustawię w opcjach wyświetlania w Windows ekran główny jako ten z laptopa ( na nim mam natywnie 1920x1080) to wtedy na ekranie zewnętrznym 3840x1080 ZWCad otwiera się poprawnie tj. ikony są małe. Jeśli zaś ustawimy ekran główny jako zewnętrzny (3840x1080) to ikony się zmieniają na duże....

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...