ZWCAD 2018 SP1 - wydruk PDF


Chris

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

używam program w wersji ZWCAD 2018 PRO x64 vernum = "2017.12.05(24685)_x64" (read only).

Zauważyłem, że podczas tworzenie wydruków do PDF obiektów typu Polilinia o nadanej grubości program błędnie drukuje grubość takiej polilinii.
Na dowód załączam zestawienie dwóch identycznych wydruków wykonanych z tego samego pliku przy identycznie ustawionym pliku .ctb.
W AC wydruk oddaje jakby lepiej grubość polilinii niż ZWCAD 2018. Linia na rysunku w obu programach ustawiona była na wartość 6mm (6 jednostek rysunku, rysunek przygotowywany w milimetrach, skala wydruku 1:20). Z czego może wynikać różnica w ZWCAD 2018?
Przyznaję, że jest to dość denerwujące, ponieważ znacząca zakrywa pręty podłużne w przekrojach elementów żelbetowych. Poza tym strzemiona na wydruku wyglądają na znacznie grubsze niż wynika to z proporcji. Proszę spojrzeć na pręty przekrojowe, które mają 12mm i na strzemiona, które powinny mieć 6mm. Widać, że skala nie jest zachowana. Strzemiona są znacząco przerysowane jeśli chodzi o grubość pręta.
Zdarzają się rysunki, na których pręty podłużne mniejszych średnic (np. fi8 rysowane w przekroju) są całkowicie przekryte przez zbyt grubo wydrukowaną polilinię.
Czy jest jakaś zmienna w programie, która może poprawić powyższą przypadłość?


Druga sprawa dotyczy wszystkich obiektów drukowanych z pliku .ctb. W ustawieniach do każdego koloru od 1-255 przypisana jest grubość pisaka.
Proszę spojrzeć na intensywność wydruku dla identycznych ustawień w ZWCAD 2018 i AC. Różnice widać gołym okiem. W ZWCADZIE czarny jest jakby szary a nie czarny...

5a642d7b2f3d2_ZWCAD2018-rnicawwydrukach.thumb.PNG.2c0b6f4282c7bf0f1dfc42618d659cbb.PNG

 

 

Edytowane przez Chris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

załączam plik .ctb oraz plik rysunkowy, z którego można utworzyć pdf'a i sprawdzić jak drukowane są grubości polilinii. Rysunek przykładowy, bo na wszystkich jest ten sam problem. Polilinie o nadanej grubości drukowane są zbyt szerokie, jakby niedostosowane do skali. Załączam kolejne porównanie wydruku do PDFa. Oczywiście wydruk jest tworzony za pomocą drukarek wbudowanych w programy CAD (dla ZWCADa jest to DWGtoPDF.pc5 a dla AC DWGtoPDF.pc3).
Modyfikację grubości jaka powstaje w ZWCADZIE dobrze widoczna jest w załączonych pdf'ach.
Utworzyłem polilinie pionowe o grubości 10 i 20 jednostek, a pod nimi okręgi (o odpowiednich średnicach) poleceniem _donut oraz jako blok z wypełnieniem. Następnie poprowadziłem pionowe styczne z lewej i prawej strony okręgów. W AC widać, że na wydruku polilinie skalowane są odpowiednio do przyjętych jednostek szerokości obiektu. W przypadku ZWCADa 2018 szerokość wydrukowanej polilinii jest większa niż powinno to wynikać z przyjętych jednostek szerokości obiektu.

Drawing1-Model___AC.pdf

Drawing1___ZWCAD_2018_SP1.pdf

Drawing1.dwg

DRUK01.ctb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg moich własnych testów problem był we wczesnych latach jakoś od 2013r. ...a przyczyna była drukarka wbudowana DWG to PDF.pc5 ....drukarka wirtualna CutePDF drukowała prawidłowo...zrobiłem własne testy i jest ok

wg DWG to PDF.pc5

CHRIS_DWG2PDF.thumb.jpg.5cc9995c7853ebbff8c328699547781b.jpg

Chris-001-Model-DWG2PDF.pdf

wg "starej" drukarki wirtualnej CutePDF

CHRIS_CutePDF.thumb.jpg.815c521ce38cd044f7b1173c3c43eee7.jpg

Q__2018-01-UWAGI_Chris-001-Model-002.pdf

 

Ale testowane na ZWCAD ARCHITECTURE 2018 SP1 wg  vernum = "2017.12.19(25174)_x64" (read only)

 

 

 

Edytowane przez Martin_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

na załączonych przez Pana (@Martin_S) screenach widać nieznaczną różnicę w grubościach. Może przesadzam, ale wg mnie na wydruku za pomocą DWGtoPDF.pc5 kreski są grubsze niż na wydruku CutePDF. Proszę zrobić wydruk a następnie zrobić przybliżenie, Różnicę widać na końcach grubych polilinii, do których doprowadzone są zwykłe linie (bez nadanej grubości). Drugie miejsce, w którym dobrze widać różnicę to punkty połączenia pionowych linii z wypełnionymi okręgami. Koło drukowane drukarką DWGtoPDF.pc5 ZWCADA 2018 jest większe i wychodzi poza granice wyznaczone pionowymi kreskami. Takiego efektu nie ma w przypadku pozostałych wydruków.

Załączam poniżej porównanie wydruków zrobione w AC (DWGtoPDF.pc3) oraz ZWCAD 2018 (PDFCreator i DWGtoPDF.pc5). Widać różnicę, między wydrukiem ZWCADA 2018 na drukarce DWGtoPDF.pc5 a pozostałymi. Oznaczyłem miejsce, na którym widać znaczną różnicę. Niestety przy poliliniach o małych szerokościach to poszerzenie obiektu ma znaczenie w postaci przekrywania innych elementów, które stykają się z tą polilinią.

5a67833b42e5f_PorwnianiewydrukwCAD.thumb.PNG.1acf2a7b19c3f2cbb9235a353b9d5177.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie, w praktyce wygląda to tak, jak przestawił to na zrzutach @Martin_S - różnica jest niemalże niezauważalna. Trzeba pamiętać, że powyższy zrzut w poście @Chris jest znacznym przybliżeniem cyfrowym pdf. Prawdopodobnie po wydruku na fizycznej drukarce trzeba by użyć lupy. Warto zaznaczyć, że nawet po znacznym przybliżeniu, grubość linii (widoczna na powyższym zrzucie) nie jest taka, jak została przedstawiona w pierwszym poście przez @Chris, ale dążąc do doskonałości przekazaliśmy informację do ZWSOFT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"problem" z z tzw. wytłuszczniem wydruku dotyczy o ile pamietam od wersji 2012+ ...i architecture 2012 ,,,drukarka DWG to PDF.pc5....drukarka wirtualna starego typu CutePDF nie robiła tzw. efektu wytłuszczania ...szczególnie widoczne to było w czcionkach ttf..... ale j.w.    na realnym wydruku na papierze taki bład czy nie błąd jest pomijalny skonczenie mały....ale faktycznie po zzoomowaniu pdf to widać. ...Ale sprawdze to także ;) .....stosuje drukowanie masowe poleceniem PUBLISH i sie już przyzwyczaiłem do tego i "przestało" mi  to przeszkadzać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

testy udane ..Chris ma rację ...DWG to PDF robi za duze wytłuszczanie  + "psuje" czcionki ttf ...dla mnie to "stary"problem od 2013r. dotąd nie rozwiązany...ale to widac przy powiekszeniu bardzo dużym 200% .... na wydruku w skali  wyglada dopuszczalnie

DWG2PDF-CutePDF-1.jpg.1265d39b06848ebc48d27571948b812f.jpg

DWG2PDF-CutePDF-ttf-1.thumb.jpg.a6ae16456458c3350e921da0689964b0.jpg

 

plik DWG etransmitowany z plikami PNG z PDF-ów

Chris-002.dwg - STANDARD.zip

pdfy

2018sp1ARCH-ttf-Cutepdf.pdf

2018sp1ARCH-ttf-dwg2pdf.pdf

2015ACH-ttf-cutePDF.pdf

2015ACH-ttf-dwg2pdf.pdf

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Martin_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie problem jest mocno wyolbrzymiony. Poniżej zamieszczam porównanie wydruku z czcionką Arial.ttf przez DWG to PDF oraz pdfCreator przy 300% powiększeniu pdf. Różnicę można dostrzec jedynie przy bardzo dużym powiększeniu cyfrowym. W moim odczuciu, po wydruku nie będzie można dostrzec różnicy. Informacja została jednak przekazana do ZWSOFT i zamykam temat.

2018-01-24 12_06_12.png

2018-01-24 12_05_02.png

DWG to PDF.pdf

pdfCreator.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • pawmal zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.