Powierzchnia terenu jako bryła...


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

Zacznę od początku... Dostaję od geodety plik txt z punktami. Wprowadzam te dane do cada, tz. tworze punkty 3d. Następnie korzystając z lispa:

https://www.theswamp.org/index.php?topic=9042.15

tworzę powierzchnie 3d między tymi punktami. Wszystkie utworzone w ten sposób powierzchnie 3d wyciągam po ścieżce (po osi Z) "w dół".

I tu zaczynają się schody. Nie wszystkie bryły można dodać do siebie. Widać to na rys 3. Bryła zielona, utworzona z kilku brył, nie chce się dodać do bryły fioletowej. Troszkę poszukałem i prawdopodobnym błędem jest to, że po przeciągnięciu spód bryły ma inne współrzędne niż góra. Chodzi, o któreś miejsce po przecinku. 

Zależy mi na terenie jako bryle, ponieważ w cadzie jest więcej możliwości obróbki brył w stosunku do powierzchni 3d.

Zamieściłem to na tym forum ze względu na lisp do tworzenia powierzchni 3d oraz pomyślałem o wykorzystaniu VisualLISP'a, jako że bazuje na obiektach (wg mojej marnej wiedzy).

Jeżeli macie jakieś inne pomysły jak to rozwiązać to będę wdzięczny. 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Bryły3d.dwg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy rozważa Pan także użycia specjalistycznych programów, które na podstawie chmury punktów potrafią utworzyć cyfrową mapę terenu?

Jeśli ma Pan dane punktów, to z chęcią pokażemy jak utworzyć taką mapę, oraz wykonać różne przekroje, obliczenia, np. roboty ziemne.

Do czego wykorzystuje Pan taką mapę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie