Nowe funkcje definicji bloku


2P

Recommended Posts

Testuję sobie wersję ZWcada 2017. Widzę, że w okienku definicji bloku dodano sporo nowych rzeczy. Czy ktoś mógłby wyjaśnić o co chodzi z funkcjonalnością "Z adnotacjami" i "Dopasuj orientację do arkusza"?

Dzięki

 

=2P=

Link to comment
Share on other sites

Chodzi o właściwość, która w AutoCAD-zie nazywa się Annotative, co w wersji polskiej przetłumaczone jest jako Opisowy. Właściwość ta pozwala przypisać stylom tekstu, blokom, stylom wymiarowania możliwości automatycznego skalowania w rzutniach obszaru papieru w zależności od określonej jej skali. Przykładowo - wymiar opisowy naniesiony na rzut pomieszczenia budynku w obszarze modelu, w obszarze papieru może być tak samo reprezentowany w rzutniach o różnej skali (ta sama wielkość grotów, wysokość tekstu, odstępy itd).
"Dopasuj orientację do arkusza" odpowiada autocadowskiemu "Uzgodnij orientację bloku z arkuszem" i określa, czy orientacja odniesienia do bloku w rzutniach obszaru papieru odpowiada orientacji układu.
Właściwość annotative została zaimplementowana po raz pierwszy w AutoCAD-zie 2008, w roku... 2009 (sic!)

 

post-451-0-61592900-1475602523_thumb.png

Edited by kojacek
Link to comment
Share on other sites

Dzięki za obszetną odpowiedź. :)

Skalowanie jest dla mnie nieprzydatne i zbedne.

Orientacja odniesienia do bloku z arkuszem jeszcze nie do końca rozumiem.

Miałem nadzieję, że może to jest funkcja umożliwiająca automatyczne obracanie tekstów lub atrybutów w doniesieniach do bloku, żeby były w dobra stronę na rysunku.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

to ja się przyłączę do pytania o właściwość bloku annotative. Jak powinno działać uzgadnianie bloku z arkuszem? W Bentley-u taka właściwość jest przeze mnie wykorzystywana do wstawiania tekstów "samopoziomujących się". To jedna z właściwości tekstu, tj umożliwia ona takie zachowanie się tekstu, by przy przygotowywaniu layoutów zawsze tekst wyświetlał się tak jak go wstawiliśmy, np. poziomo. To przydatne jest gdy np przygotowujemy plany na dość krętej drodze, gdzie kolejne odcinki rysunku planu są pod innym kątem (dostosowanym do danego odcinka drogi). wstawiamy tekst na poziomo z ta właściwością i przy tworzeniu layotów, testy te będą zawsze się wyświetlać tak jak je wstawiliśmy ("samoobrót" tylko na layoucie). A jak to działa w zw? Stworzyłam przykładowy blok z tymi właściwościami (kółko+tekst) ale nie widzę wpływu na zmiany w layoucie (obrót UCS, skalę) ..i

Link to comment
Share on other sites

moim zdaniem annotative powinno być dostępne dla styli tekstu i styli wymiarowych. Powinno być powiązane z OBJECTSCALE co z powiązaniu z rzutniami jak dla mnie podstawa. Kombinowanie ze ustawianiem skali globalnej np. wymiarów to kłopot. A tak skala na rzutni i wielkości wymiarów są jednakowe. 

Edited by montek
Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, montek napisał:

moim zdaniem annotative powinno być dostępne dla styli tekstu i styli wymiarowych. Powinno być powiązane z OBJECTSCALE co z powiązaniu z rzutniami jak dla mnie podstawa. Kombinowanie ze ustawianiem skali globalnej np. wymiarów to kłopot. A tak skala na rzutni i wielkości wymiarów są jednakowe. 

zgadzam się, jeśli ma być to użyteczne, annotiative powinno docelowo dotyczyć tekstów, wymiarów, ale również atrybutów, bloków. OBJECTSCALE  to komenda z autodeska, nie poznałam jej "na żywca", znam ją tylko teoretycznie, więc nie wiem jak do końca działa. Moim zdaniem annotiative powinno być powiązane z wyświetlaniem w layoucie tj dostosowywane do skali i obrotu planu w layoucie, bo chyba o to wszystkim chodzi (przynajmniej mi). Żeby tekst (mtext) w opcji ann. wyświetlał się w wielkości dostosowanej do skalowania lay. To było by przydatne przy tworzeniu rys z viewportami w równych skalach na jednym rys. Takie ułatwienie w opisach, które teraz tworzę z powodu braku f. ann. na layoucie.. ale nie wiem czy nie za daleko się posuwamy w udoskonaleniach zw2017. Niech najpierw poprawią to co napsuli, a co najbardziej przeszkadza

Link to comment
Share on other sites

12 minut temu, alf napisał:

 OBJECTSCALE  to komenda z autodeska,

BircsCad też ma

13 minut temu, alf napisał:

Moim zdaniem annotiative powinno być powiązane z wyświetlaniem w layoucie tj dostosowywane do skali i obrotu planu w layoucie,

Jest powiązane ze skalą rzutni - definiuje się jakich skal ma dotyczyć, gdzie skala odpowiada skali na rzutni. Przydatne przy wciąganiu szczegółów. Teraz robię kopię i zmieniam styl opisów wymiarów. Na layout tylko daje opis przekrój itd. To powinien być automat - acad ma podobno taką możliwość które elementy w jakiej skali  mają się pojawić w rzutni - ale nie testowałem tego.

18 minut temu, alf napisał:

 Niech najpierw poprawią to co napsuli, a co najbardziej przeszkadza

 Racja - na razie moim zdaniem to kolejna wersja Beta

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...