Maxima


dmatusz3

Rekomendowane odpowiedzi

Maxima to darmowy program matematyczny.

Jest nieco inny niż SMath. Niestety obliczenia nie są tak czytelne, ale w zamian otrzymujemy większe możliwości obliczeniowe.

 

Maxima dosyć dobrze radzi sobie z obliczeniami symbolicznymi, co w SMath jest obecnie niemożliwe.

 

Znalazłem także wtyczkę łącząca oba programy, która powinna sprawiać, że SMath wysyła pewne zapytania np. zapytania symboliczne do Maximy, i wyświetla wyniki. Niestety nie udało mi się jej uruchomić.

 

Ale według mnie sam program jest godny uwagi.

 

Strona domowa projektu http://maxima.sourceforge.net/index.html

Link do wersji na Windows http://sourceforge.net/projects/maxima/files/latest/download?source=files

 

Maxima oparta jest na licencji GNU, więc jest darmowa dla wszelkich zastosowań.

 

 

post-1-0-46398900-1449478271_thumb.png

 

post-1-0-41540300-1449478290_thumb.png

 

:hi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

DMatusz3  obejrzałem film ale mi nie wyskakują rozwiązania. Zarówno jak wpisuję równanie w okienko Rozwiąż jak i przez polecenie Evaluate All ... z menu komórka. Masz jakiś pomysł co robię nie tak?

Pozdrawiam

plota

 

Ja wybierałem polecenie z menu w taki sposób:

 

post-1-0-94844200-1455734722_thumb.png

 

Może na początek warto spróbować od czegoś sprawdzonego?

 

post-1-0-38561000-1455734759_thumb.png

 

 

Jeśli nie wychodzi to rozwiązania mogą być trzy:

  1. Zbyt skomplikowane równanie  :D
  2. Błędy składniowe w zapisie
  3. Złe polecenie wywołane z programu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja oczywiści próbowałem na bardzo prostym równaniu. Teraz przepisałem nawet Twoje i nic. Nie wyświetla się wynik, znacznik wejścia no i oczywiście wyjścia a także pozioma linia pojawiająca się w Twoim filmiku pod obliczeniami. Piszę to bo mam nadzieję, że może Cię to jakoś naprowadzi na mój błąd.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po otwarciu wygląda to prawie tak jak na Twoim filmie z tym że nie ma znacznika wejścia (%i1) . Po zmianie niewiadomej i skorzystaniu z funkcji Evaluate All ... z menu komórka wynik robi się szary ale się nie zmienia. Program ściągnąłem korzystając z Twojego linka ale jest nie stabilny. Może poszukać innego źródła ściągnąć i od nowa zainstalować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DMatusz3 poradziłem sobie z problemem. Na pasku stanu po uruchomieniu Maximy widać napis "oczekiwanie na połączenie". Z tego co wyczytałem i co zrozumiałem ;) oznacza to że nakładka xwMaxima nie może połączyć się z właściwą Maximą. W necie nie znalazłem informacji co z tym fantem zrobić. Ale na stronach Uniwersytetu Gdańskiego jest dokument o Maximie tam też opisze o tym problemie i nie znalazłem informacji co należy wówczas robić aby jednak móc skorzystać z Maximy. Podana tam była jednak wersja z której oni korzystają i opisana ona była że nie jest najnowszą ale stabilną wersją. Ściągnąłem więc tę nie najnowszą wersje i ona mi hula no przynajmniej potrafiła rozwiązać równanie z Twojego filmiku.

Pozdrawiam

plota

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Mam wykonać to zadanie w programie Maxima. Mógłby ktoś pomóc?

Piłka tenisowa spada pionowo na ziemię z wysokości 5m. Zakładając, że przy uderzeniu w ziemię piłka traci 1/20 swojej energii kinetycznej oblicz całkowitą drogę jaką pokona piłka. Wykorzystaj model matematyczny. Wykorzystaj funkcje geosum
Utwórz listę zawierającą długości dróg pokonywanych przez piłkę w kolejnych fazach ruchu i przedstaw ją na wykresie. Wyznacz drogę przebytą po 50-ciu odbiciach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie