Rozjeżdzające się tabele


phconstructions

Recommended Posts

Mam następujący problem w programie ZWCAD. Otóż, kiedy tworzę tabelę wg zdefiniowanego stylu, to wszystko jest ok. Później ją odpowiednio edytuję (np. w niektórych komórkach ustawiam inne wyrównanie i wielkość tekstu, niektóre komórki scalam itd.). Problem pojawia się, kiedy taką tabelę skopiuję - ustawienia znikają. Scalone komórki się rozdzielają, wyrównanie ustawia się na domyślne wg stylu tabeli, a nie tak jak sobie przestawiłem, wysokość tekstu również wraca do pierwotnej. Co ciekawe, nie dzieje się tak ze wszystkimi komórkami tabeli, ale jakoś losowo wybranymi (w niektórych ustawienia zostają). Podobne efekty daje np. zamknięcie pliku i otwarcie go ponownie - wystarczy, że zmienię treść jednej komórki, a już wyrównanie tekstu w całej tabeli szlag trafia. Czy ktoś ma podobny problem i jakoś sobie z nim poradził? W Autocadzie takich problemów nie było.

 

Przy okazji - w Autocadzie po dwukrotnym kliknięciu na komórkę tabeli, mogłem edytować w niej tekst. Tutaj to nie działa. Przydałaby się również funkcja obsługiwania podstawowych formuł matematycznych (np. sumowania komórek, mnożenia, dzielenia itd.) - w Autocadzie coś takiego jest, myślę, że tutaj też by się przydało.

Link to comment
Share on other sites

Witam

Po dwukrotnym kliknięciu w komórkę nie powinno być problemu z edycją tekstu. W jakim formacie zapisywany jest plik? Proszę spróbować zapisu do dwg2010. Jeśli chodzi o kopiowanie, jako rozwiązanie zastępcze, proszę w stylu tabeli ustawić jeden rodzaj wyrównania dla pól Dane np. "Centrum symetria".

 

post-325-0-98950800-1401087435_thumb.png

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Witam,

mam dokładnie ten sam problem. Tabele żyją sobie własnym życiem. Nie pomaga zapis w żadnej innej wersji, ani odgórna zmiana stylu tabeli. Wystarczy zmodyfikować ustawienia w jednej komórce (scalanie, wyrównanie) a po skopiowaniu i tak wraca do ustawień pierwotnych.

A co do podwójnego kliknięcia to działa, ale czasami trzeba kliknąć więcej niż dwa razy.

 

Czy jest szansa, żeby coś zrobić z tą tabelą? Czasami jest potrzeba, a zmiana każdej jednej, jak na rys jest ich kilkadziesiąt, jest dość czasochłonna.

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

nie , nie do końca się zrozumieliśmy, nie chodzi mi o wstawianie w technologi OLE, wystarczy skopiowac do schowka i wkleic poprawioną tabelę poleceniem wklej specjalnie z opcją ZWCAD ENTITIES

Do edycji tabel uzywamy np. :

Excela z Microsoftu lub LibreOffice calc ..najbardziej "idiotoodporna metoda" na wszelkiego rodzaju tabele dowolnym programie CAD.

Edited by Martin_S
Link to comment
Share on other sites

no to jest pewien minus, ale od tego można użyć polecenie skalowania. Praktycznie od 2008r. tak to robię, tabela w dowolnym arkuszu kalkulacyjnym, w którym koryguje sie zmiany i można stosować formuły matematyczne, a potem wklejanie j.w. + korekta skalowaniem tabeli do odpowiednich rozmiarów. Mi ta metoda pasuje. Korekty analityczne robie poza programem CAD.

 

A jak się pomyliłem, kasacja tabeli, korekta w arkuszu kalkulacyjnym, zaznaczenie tabeli CTR+C .... wklejenie specjalne ... skalowanie i jest ok. To skalowanie jest "lekkim" minusem bo trzeba skale do potrzeb samemu policzyć, by efekt końcowy był zadowalający. A linie tabeli poddają sie korekcie jak typowe linie CAD też.

Edited by Martin_S
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.