Standardy cad


simon

Recommended Posts

Witam

Chciałem rozpocząć małą dyskusję na temat standardów cad w waszych pracowniach. Chodzi tutaj głównie o ustawienia grubości linii, nazwy warstw, skale kreskowania przyjęte dla różnych skal wydruku, nazwy warstw itp.

Jako, że od dawna chce sobie stworzyć szablon rysunku z wszystkimi ustawieniami żeby później nie kombinować jak to mam teraz w zwyczaju przy każdym projekcie ;). Proszę was o uwagi jakie ustawić grubości linii np dla linii cienkich, przekrojowych, w widoku, osi, kreskowań dla poszczególnych skal wydruku aby rysunki były ładne i czytelne. Czy macie różne ustawienia grubości linii np. dla skal 1:5-1:50 i np. inne dla skal >1:50 ? Głównie pracuję na ZWCadzie i nakładkach e-cad więc pod tym kątem chciałem stworzyć swój szablon. Później przyjdzie czas na Architecture ;). Jako że nie ma tutaj działu hyde park lub podobnego temat zakładam w dziale ZWCAD Architecture, któremu temat jest chyba najbliższy.  Zachęcam do dyskusji i podzielenia się własnymi przemyśleniami.

Link to comment
Share on other sites

Ja używam do konstrukcji technologii CAD w oparciu o nakładkę E-CAD (jest dosc idiotoodporna), mam ustawiony własny szablon jesli chodzi o czcionki, style linii ..style wymiarowe są dynamicznie zmieniane, stosuje technike WYSIWYG , przykłady są w wątku http://forum.cad.info.pl/topic/815-co-warto-udoskonali%C4%87-w-zwcad-architecture/page-9  :)

 

generalnie kresle wg współczesnych norm , czesc jest dobrowolna , część powołana w rozporzadzeniu. To jest jedna z gałęzi branzy konstrukcyjnej: oprócz statyki, obliczeń mamy kreślenie (wiekszosc przypadków to CAD).

Generalnie specjalizuję się w budownictwie tradycyjnym i żelbetowym

 

w dużym skrócie mój styl:

post-140-0-79231600-1390399621_thumb.jpg

post-140-0-45440300-1390399845_thumb.jpg

Edited by Martin_S
Link to comment
Share on other sites

Ja tak trochę może nietypowo, bo rysunek bardziej mechaniczny, ale taki sobie wymyśliłem standard.

 

  1. Czarny kolo tła.
  2. Linie grube ustawiam jako białe, dzięki czemu wyglądają na grubsze.
  3. Kreskowania ustawiam na kolor 250 - linie są cieńsze i jakby w tle.
  4. Osie - czerwony
  5. Wymiary - każdy styl to trochę inny kolor (szczególnie jeśli jest inny mnożnik wymiaru). Lubię zielone, np. linia wymiarowa kolor 96, lub 118, ale tekst wymiarowy zawsze biały.
  6. Tak rysuję w mm :D
  7. W stylu wymiarowania ustawiam styl jednostek na Windows, dzięki czemu jest spacja np. 3 700, zamiast 3700.

To tyle moich standardów.

 

A to mały zrzut ekranu

 

post-1-0-88014200-1390397337_thumb.png

 

 

Hyde Park jest już tutaj http://forum.cad.info.pl/forum/44-hyde-park/

Link to comment
Share on other sites

Witam. To co napisał @Dmatusz3 ma sens, to co napisał @Martin_S też. Ja dodam, że czasami różnie są skalibrowane plotery, tzn ta sama linia szer. 0,25 na różnych ploterach/drukarkach jest nieco innej grubości.

Ja zwykle zakładam właściwie trzy do czterech grubości drukowania ( i można tym dowolnie manipulować zmieniając w ostatniej chwili skalę drukowania, grubości drukowania itp) .

Od najgrubszych :

Ściany czyli linie przekrojowe ( żółte ) 0,5-0,3

Widok 1 ( białe) 0,25-0,18

Widok 2 ( szare - 9 )  0,12-0,10

Hatch ( szare-8 lub 250 )

+ dodatkowo oczywiście inne kolory jak:

Osie – (czerwone ) ,Meble sanitarne (  Magenta ) itd.  dzieląc rysunek na liczne warstwy, które zawsze można zamrozić, wyłączyć itp. – to się przydaje. Zakładam , że te dodatkowe kolory mają zwykle podobne grubości, no chyba że zdarzy się coś wyjątkowego do narysowania i wymaga innej grubości to też nie problem , nadaje się nową grubość temu pisakowi i tyle.

W ZWCA+ dane elementy np. ściany czy okna  „padają” na odpowiednie warstwy , a przynajmniej powinny, ale warstwom też można nadać odpowiedni kolor.

 

Często bywa tak ,że jeden i ten sam rysunek trzeba wydrukować w dwóch różnych skalach i wtedy, bez zmiany ustawień kolorów pisaków, zmieniamy tylko styl drukowania i tyle.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...