Modelowanie belek


simon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam problem z prawidłowym modelowaniem belek. Często gdy belka przechodzi przez ścianę to w tym miejscu dzieli się na jakies małe fragmenty. Czasami na rzucie pokazywane są jakieś błędy jak na załączonym rysunku. Czy ścianę pod belką należy dociąć do jej wysokości ? Moim zdaniem powinno robić się to automatycznie np. w miejscu oparcia belki belka powinna wycinać ścianę. Jeszcze pytanie odnośnie połączenia belek z płyta stropową. Czy łaczycie belkę z płytą poprzez nakłądanie się tak jak w modelu czy może modelujecie płytę do rawędzi bocznej belki ? Dodatkow dołanczam model.

 

post-544-0-48267600-1385582232_thumb.jpg

00346_Parter-2013-11-27.dwg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, gruntownie to analizowalem pod kątem CAD (co ZWSOFT miał na myśli) i to nie jest dobre kreślenie w Architecture.

 

Wprowadziłem korekte  w miejscu zdublowanych elementów i jest teraz ok.

 

Generalnie kreslisz prętowo, a Architecture raczkującą technologią BIM CAD przedstawia wprowadzany element prętowy jako ścianę / belkę / słup w postaci wizualnej 2D BIM lub aksonometrycznej 3D BIM. Brakuje mi osi, a dużo by pomogły przy modelowaniu.

 

obrazki i dwg

post-140-0-44693900-1385629769_thumb.jpg

post-140-0-32909700-1385629792_thumb.jpg

 

DWG juz bez zagnieżdżeń elementów w węźle otworu

MS_00346_Parter-2013-11-27.dwg

 

Trzymam kciuki przy poznaniu technologii CAD Architecture, bo jest b. plastycznym CAD-em :)

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Podczas modelowania budynku pojawiły się nakładające ściany. Błąd, który wystąpił oznacza występowanie nakładających się elementów ścian.

Generalnie przy modelowaniu program dociąga belkę do środka ściany, a przy przejściu ściany przez inną ścianę w widoku 3D przerywa ją. Przeprowadzając taką belkę przez całą ścianę pojawia się komunikat, że ściany się na siebie nakładają. Rozwiązaniem jest np. rysowanie belek do środka ściany, a nie do ich końca (wtedy właśnie następuje podział ściany, co powoduje wystąpienie błędu).

Poniżej zamieszczam screen i poprawiony plik DWG.

 

post-469-0-97313300-1385630765_thumb.jpg

 

 

 

 

00346_Parter-2013-11-27-3.dwg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wam za podpowiedzi ale przyznam Martin_S, że nie do końca rozumiem co miało na celu wprowadzenie słupów które w rzeczywistości nie mogą się tam pojawić ? Rozwiązanie awarch wyjaśnia mi sprawę.

 

Troche z innej beczki myślałem także o funkcjonalności, która miała by na celu robienie zestawień elementów konstrukcyjnych, które pomogły by np w szybkim oszacowaniu ilości betonu. Stąd też moje pytanie odnośnie modelowania połączeń belek ze stropem w pierwszym poście. Modelując belki i stropy tak aby się nakładały powoduje dublowanie ilości betonu w miejscu połączenia belki ze stropem. W takim przypadku trzeba by modelować stropy do krawędzi belki lub ściany. Na ścianach murowanych zastosować belkę (wieniec), a w przypadku ścian żelbetowych ściany prowadzić do wysokości góry stropu, a strop do wewnętrznej krawędzi ściany. Mam nadzieję, że rozumiecie o co mi chodzi :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Analizowałem to także, jak obecną wersją to "obejść". Udało mi sie to poprzez generowanie obiektu do postaci solidowej ACIS poleceniem 3D Group.

Następnie w tej postaci bryły mozna wyselekcjonowac pojedynczo, dokładniejsza objętość betonu to scalenie wszystkich brył nachodzących na siebie.

 

Takie narzędzie jest dla mnie oczywiste skoro mowa o technologii BIM

http://forum.cad.info.pl/topic/874-obj%C4%99to%C5%9B%C4%87powierzchnia-grupy-bry%C5%82-powierzchniowych/

 

do zestawień elementów całego budynku, w szczególnosci export do Excela:

 

np. 1. Ściana gr. 240mm, wys. 3000mm L= 5,500mb,

2. Ściana gr. 240mm, wys. 3800mm L= 8,460mb,  ściany jako odcinki BIM , tzn poczatek i koniec ściany, w osi definiowanej.

....

44. Sciana żelbetowa gr. 250mm, wys. 3000mm, L=6,210mb

....

87. Belka 250x620mm L=5,760mb (w świetle, strefy podporowe trzebaby samemu doliczyć)

 

coś w tym stylu może?

 

 

tak dla przykładu m.in. miałem dokładniejszą szacowaną wirtualne obj. betonu w tym obiekcie

post-140-0-33054000-1385635656_thumb.jpg

Edytowane przez Martin_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Podczas modelowania belek bardzo istotne jest, aby prawidłowo określać punkty początkowy i końcowy belki.

 

Jest to szczególnie istotne w przypadku belek ciągłych:

post-469-0-18812200-1390919446_thumb.png

 

Należy zwrócić szczególną uwagę, aby punkty końcowe belek ciągłych nie nakładały się na siebie (punkt końcowy belki nr 1 nie może znajdować się dalej niż na krawędzi belki 2):

 

post-469-0-66397400-1390919668_thumb.png

 

post-469-0-99438500-1390919668_thumb.png

 

W momencie kiedy punkt końcowy jednej z belek będzie znajdował się na belce drugiej program zakomunikuje błąd:

 

post-469-0-32586900-1390919752_thumb.png

 

UWAGA: Bardzo często problem występuje kiedy podczas rysowania wyłączona jest opcja Lokalizacja Względem Obiektu. Program wtedy domyślnie przyjmuje punkt końcowy belki położonej na ścianie w jej środku, stąd częsty problem z pokrywaniem się belek, a tym samym wystąpieniem błędu w programie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie