ZwCad 2008 - ocena


jorot

Recommended Posts

Od dłuższego czasu była dostępna wersja beta, Teraz już ponad miesiąc mamy wersję stabilną (??) 2008.

Ciekaw jestem waszych opinii o 2008.

Według mnie jest nieco szybszy (nieco, czyli 1,5 do 2 razy maksymalnie), ale jest to kosztem stabilności. Wywala się kilka razy w ciągu dnia (zwłaszcza przy kreskowaniu), 2007 był wg mnie stabilny. A czy poprawiono kreskowanie - chyba nie. To czego nie chce zakreskować 2008 to 2007 kreskuje bez problemu

Pojawiło sie kilka błędów (już zgłosiłem i czekam na odpowiedź), których nie miał 2007. Zmiany na korzyść kosmetyczne - można łatwo edytować komendy i przyciski.

Jeżeli nie ukaże sie szybko jakiś service pack to lepiej pozostać na 2007 i dodać troszkę pamięci + wymiana procesora i jest OK.

Nie chcę za bardzo grymasić, bo 2008 jest za darmo (dla tych co mają 2007). A może właśnie te problemy, bo za darmo?

Link to comment
Share on other sites

U mnie w wersji ZwCad 2008 (wersja 30-to dniowa) zauważyłem, że często nie mogę usunąć linii za pomocą "delete":

- zaznaczam linię, którą chcę wykasować, naciskam "delete" ... i nic. :shock:

Ale jakoś sobie radzę z tym problemem:

sposób nr 1 - powiększam i pomniejszam rysunek za pomocą scrolla i wtedy funkcja "delete" działa;

sposób nr2 - zaznaczam linię, którą chcę wykasować, naciskam "delete" i tak trzymam 3-4 sekundy. Potem linia znika (zostaje usunięta).

Nie mam pojęcia dlaczego tak się dzieje.

Wersji wcześniejszej nie miałem, więc się nie wypowiadam.

Link to comment
Share on other sites

U mnie jest podobnie z tym delete. Poza tym mam wrażenie, że 2007 chodziło szybciej. Problem jaki jeszcze mnie "lekko" denerwuje to wyświetlanie czcionek w wybranych UCS - na layoutach. Wprawdzie drukuje się ok, ale nie zawsze wiadomo czy ustawione jest dobrze.

Hatch czasem zadziała dopiero po dość znacznym powiększeniu.

Na razie to tyle jeśli chodzi o ocenę. I na razie chyba rzeczywiście na plus dla wersji 2007.

Link to comment
Share on other sites

Nie spotkałem się do tej pory z problemem przy kasowaniu elementów. Może dlatego, że w większości używam skrótu "E" zamiast klawisza Delete. Natomiast potwierdzam problemy z kreskowaniem. Zdecydowana większość przypadków utraty stabilności i "wysypywania" się programu występuje przy kreskowaniu. Ponadto często zdaża się, że po powtórnym wczytaniu pliku z zakreskowanymi powierzchniami część kreskowania znika. Różne dziwne rzeczy dzieją się także przy zmianie czegokolwiek w zakreskowanym obszarze - np. przesunięcie tekstu lub wymiaru. Wówczas często kreskowanie znika lub zmienia się obszar kreskowania i przechodzi ono na sąsiednie obiekty. Przy edycji kreskowania program niekiedy traci stabilność. W dalszym ciągu, mimo zgłaszania tego problemu nie działa edycja odstępów przy indywidualnym kreskowaniu. Program przyjmuje jakieś domyślne szerokości i nie daje się ich zmienić.

Do głównych pozytywów w tej wersji zaliczyłbym kalkulator i Design Center. Natomiast mimo początkowego wrażenia zwiększenia szybkości działania programu w "Modelu" znika ono przy pracy w "Layout".

Link to comment
Share on other sites

Przeczytałem na forum www.zwcad.org, że na kwiecień szykowana jest wersja 2008i, w której będzie sporo poprawek między innymi usunięcie problemów z kreskowaniem, w tym wspomniana możliwość ustawianie odstępów kreskowania.

Wypada zatem pomęczyć się jeszcze do kwietnia i liczyć, że problemy które nas nurtują zostaną w większości usunięte w tej wersji. :?

Na pełnię szczęścia nie liczę, bo niektórych błędów występujących w ZwCad2007 nie usunięto do momentu wprowadzenia nowej wersji.

Link to comment
Share on other sites

Pisząc o kasowaniu elementów miałem na myśli kasowanie elementów w bloku. Mam kilka takich bloków (spośród kilkudziesięciu, gdzie to nie występuje) że nie można usunąć elemetu w bloku przez DEL. To znaczy element jest usuwany, ale przy powtórnej edycji tego bloku (nawet na drugi dzień po wyłączeniu komputera) powraca jak zaczarowany. Pomaga wtedy wyłączenie elementu z bloku i po zakończeniu edycji wykasowanie tego co sie wyłączyło - ale to podwójna operacja.

Z kreskowaniem jest u mnie tak samo gdy zrobi się coś obok miejsca zakreskowanego, to albo kreskowanie znika, albo powiększa swój obszar. Dzieje się to tak przypadkowo, że jeszcze tego nie zgłosiłem bo nie umiem podać dokładnie sytuacji w jakich to występuje.

Uruchomiłem u siebie poprawkę (z końca lutego), ale kreskowania ona nie naprawia.

Dziwne jest to, że 2008 złapał nowe błędy, których nie miał 2007. I dlatego gdy mnie 2008 podkręci to wracam do 2007 (wolniej ale pewniej.

Dlatego też obawiam się, że jeśli Zwcad nie poradzi sobie z tymi błędami, to przed kupnem 2009 trzeba będzie się dobrze zastanowić (np na tym forum za rok) i wspólnie uradzić czy warto.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.