Okna , drzwi , etykiety , ościeża, węgarek.


jowika

Recommended Posts

Witam.

W programie jest dość dużo bloków drzwi i okien zarówno jeśli  chodzi o rzut , jak i o 3D, jednak zauważyłam , że nie ma możliwości ich modyfikowania innego niż wymiar zewnętrzny.

Potrzeby:

  1. Przydałoby się możliwość modyfikowania również podziałów wewnętrznych okien i drzwi  ( okna też projektujemy i nie ma możliwości  aby biblioteka okien posiadała wszystkie  występujące na rynku okna i te ktore jeszcze nikt nie wymyślił ;) ) .
  2. Drzwi,-  tu jest podobny problem przy drzwiach jednoskrzydłowych .
  3. Dodatkowy problem to drzwi dwuskrzydłowe, przydałoby się aby była możliwość dzielenia drzwi dwuskrzydłowych na dwa dowolnej szerokości skrzydła  zarówno na rzucie jak i 3D.
  4. Etykiety/ opisy drzwi: tu proponowałaby podzielić etykiety na dwa rodzaje : etykiety drzwi oraz etykiety okien. Głównie z tego powodu ,że inaczej opisuje się drzwi a inaczej okna.

Przykład:

  1. Okno „90 x 150”  – wymiary okna opisuje się jako zewnętrzny wymiar , czyli wymiar ościeży ( po zewnętrznym obrysie okna ) czyli dla naszego okna otwór w ścianie ( choć wszyscy wiemy ,że aby wstawić okno 90x150 powinniśmy mieć otwór w ścianie o jakieś 1,5cm większy z każdej strony, czyli ok. 93x153cm ) . Ta zasada dotyczy również drzwi balkonowych , które w końcu są oknami.

 

  1. Drzwi „90 x 200” – z drzwiami jest trochę większy problem, gdyż wymiary drzwi określa się / opisuje  w świetle ościeżnicy – czyli zupełnie inaczej niż okna. Określenie „90x200” dotyczy skrzydła drzwi , a właściwie otworu jaki mamy po całkowitym otwarciu skrzydła (pod kątem 90 stopni). Zewnętrzny wymiar tych drzwi będzie ok. 5 cm większy z trzech stron ( bez strony podłogi)  od skrzydła  drzwi ( czyli od wymiaru drzwi opisanego w etykiecie)  i będzie wynosił  100x205cm. Pisząc około mam na myśli to iż całkowita szerokość skrzydła drzwi wraz z ościeżnicą zależy od modelu drzwi, systemu i producenta. Wszyscy oczywiście wiemy, że otwór w ścianie podobnie jak przy oknach będzie ok. 1,5cm większy z każdej strony  i dla naszych drzwi będzie wynosił 103x208cm.

 

Na koniec dodam, że dobrze byłoby mieć możliwość modyfikacji bloków drzwi i okien ( oprócz tych , które już są ) polegającą na : a) dodawaniu ( wyświetlaniu) i odejmowaniu takiech elementów jak parapet ( dla okien) , próg ( dla drzwi)  łącznie z określaniem ich położenia , grubości , materiału itp.

a)  zmianie rodzaju montażu drzwi w ścianie , tzn zmianie rodzaju ościeżnic ( które mogą być np.: drewniane , metalowe, regulowane - obejmujące ścinę itp.

c) nie można również zapomnieć o istnieniu węgarka ( przydałoby się mieć możliwość wybrać np. okna zamontowanego do ściany z węgarkiem) , ale to temat raczej dotyczący ścian, choć węgarem mógłby być elementem jak parapet, ktory można włączyć lub wylaczyć i nadać mu grubość , szerokość itp.

 f5d344190c14051c_305x0_rozmiar-niestanda

f973f0c3544302ce_305x0_rozmiar-niestanda

żródło : http://muratordom.pl/budowa/okna-i-akcesoria/wymiary-okna-a-wymiary-oscieza,111_142.html

 

d)

Przydałaby się możliwość,( być może już jest ale tego jeszcze nie znalazłam) , określania położenia drzwi i okien względem ściany ( szerokości ściany) chodzi tu o to , że czasami okno musimy zamontować na środku ściany, inny razem okno zliowane ze ścianą , podobnie jest z drzwiami, zwłaszcza , gdy ściana ma swoją grubość można by wybrać sposób montażu drzwi i ich lokalizację względem grubości ściany np. na środku lub nie koniecznie na środku ściany.

 

pozdrawiam.

Edited by jowika
Link to comment
Share on other sites

Witam

 

opcje w pkt. d) są dostępne ....metodą prób można sie nauczyć jak dany mikroprzycisk w opcjach od okien jaki wywołuje efekt....sam  doszedłem do tego jako "samouk" ;)...nie bać sie eksperymentować..można "cuda" robić...choć powyższe spostrzeżenia są zasadne i także rekomendowałbym, by ZWSOFT "przycisnąć" by je wdrożono. :)

 

P.S. fajnie że nowe spostrzeżenia Pani Architekt Jowika także opisuje i nie jestem w tym osamotniony, ja uwagi w większości wnoszę jako konstruktor.

 

Ja preferuje tzw. "inteligentną wstawiaczkę stolarki" to ta ikonka z czerwoną strzałką ... i dystans od krawędzi 250mm

post-140-0-82750000-1379533234_thumb.jpg

Edited by Martin_S
Link to comment
Share on other sites

Czy można wykonać w ścianach otwory o różnym kształcie np. trójkątne czy też dowolny kształt wyznaczony polilinią ? Próbuję to osiągnąć poprzez Special-Shaped-Hole, ale chyba nie umiem obsługiwać tego narzędzia. Czy ktoś może coś podpowiedzieć ?

Link to comment
Share on other sites

Owszem można. Zasadniczo wygląda to tak: najpierw ustawiamy ścianę w widoku ( nie w rzucie) , na ścianie rysujemy dowolny kształt do wycięcia ( zamknięta polilinia), wybieramy komendę : Special-Shaped-Hole , wskazujemy ścianę ( stronę ściany) , eneter, wskazujemy kształt do wycięcia ( narysowany wcześniej zamkniętą polilinią ), enter  ______ i  gotowe :). 

 

pozdrawiam

Edited by jowika
Link to comment
Share on other sites

Dzięki za podpowiedź. Problem mój polegał na tym że nie kończyłem polilini poleceniem close. Wtedy mimo iż kształt był zamknięty we właściwościach polilini była informacja Closed NO. Wtedy po prostu nie można było wybrać kształtu do wycięcia. Czyli reasumując Polilinia musi zawsze być zamknięta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...