Recommended Posts

Posted

W ZWCAD Architecture istnieje możliwość tworzenia lukarny na dachu. Służy do tego funkcja Add Dormer w panelu Roof.

Po wybraniu funkcji i wskazaniu profilu dachu otwiera się okno ustawień lukarny, gdzie możemy zdefiniować jej typ czy też parametry. Mamy do wyboru kilka typów lukarn m.in. jedno- i dwu- czy też trójspadową.

Następnie określamy położenie lukarny na połaci dachowej. Po dwukrotnym kliknięciu na tak wstawioną lukarnę otwiera się okno jej parametrów, które możemy edytować w dowolnej chwili.

 

post-469-0-37107900-1374586675_thumb.jpg

post-469-0-22031800-1374586676_thumb.jpg

post-469-0-07923400-1374586677_thumb.jpg

  • 7 months later...
Posted

Witam,

 

Aby usunąć dach spod lukarny należy wykorzystać opcję " Dodaj otwór do Dachu".

 

W tym celu po wrysowaniu lukarny rysujemy na rysunku zamkniętą polilinię stanowiącą obrys otworu, klikamy Prawym Przyciskiem Myszy na dach i wybieramy funkcję "Dodaj otwór do Dachu" i wskazujemy zamkniętą polilinię stanowiącą obrys otworu. W wyniku tych czynności otwór w dachu zostaje dodany.

 

Poniżej zamieszczam screen oraz plik .dwg.

 

post-469-0-22231400-1394442787_thumb.png

dach_lukarna.dwg

Posted

Witam!

Dziękuje za odpowiedź. Jest to jakiś sposób na wyjście z sytuacji chodź gdybym miał się czepiać szczegółów to nie jest on najszczęsliwszy ze względu na nieprawidłowy styk okapu lukarny z dachem głównym. Zreszta sama lukarna jest w tym programie nakładana na dach głowny nie powodując w nim wycięcia, przez co od wewnątrz widzimy dach bez lukarny.

Posted

Efekt jaki chce Pan otrzymać można uzyskać innym sposobem. Należy do tego wykorzystać funkcję rysowania dachu dwuspadowego.

 

  • W pierwszej kolejności rysujemy "duży" dach dwuspadowy po obrysie ścian zewnętrznych
  • Następnie rysujemy "mały" dach dwuspadowy tworzący lukarnę
  • Na dachu głównym dodajemy otwór po obwodzie lukarny
  • Dociągamy ściany lukarny do jej powierzchni przy użyciu opcji "Wyrównaj ścianę do dachu". Aby oddzielić fragment ściany, który ma zostać wydłużony do lukarny wykorzystano opcję "Odcinek ściany", która pozwoliła na zmianę paramaterów (wysokości) dowolnego odcinka ściany.

Mam nadzieję, że uzyskany efekt spełnia Pańskie oczekiwania.

post-469-0-11518900-1394457454_thumb.png

 

dach_lukarna_2.dwg

Posted

Podział ściany na odcinki w moim wypadku był konieczny, ponieważ wszystko zostało narysowane na jednej kondygnacji, a lukarna obejmuje tylko część ściany budynku, która na początku została stworzona jako jednolita. Stąd konieczne oddzielenie części ściany, która ma zostać wyciągnięta do lukarny.

Posted (edited)

Dalej nie bardzo wiem o co chodzi. Na panskim przykladzie wyrównuje wpierw sciane do glownego dachu a pozniej ściane do lukarny i wszysko gra, nie rozumiem po co dzielic sciane?

P.S.Oczywiscie wczesniej narysowalem na panskim podkladzie sciane jednolita

Edited by Zenon Wiertara
Posted

Ściana jednolita również, tak jak Pan mówi może zostać wyciągnięta do lukarny. Ja podzieliłam ścianę na odcinki, jednak metoda rysowania jest dowolna.

Posted

1. obecnie nie jest to mozliwe ...jak korzystam z do 2D z Izolacji termicznej od e-cad (E-IZT) a e-cada Pan ma, to tymczasowe obejście.

 

2. Drugi sposób to potraktowanie izolacji termicznej jak ściane (wymuszenie 2 ścian obok siebie, jedna jako murowana a druga np. jako kamienna z hatchem termoizolacyjnym)

 

 

1. sposób szybszy

 

2. ten sposób jest mocno uciążliwy , ale umożliwia wykonanie tzw. węgarków termoizolacyjnych nachodzących na ramę okienną za wyjątkiem parapetu

  • 5 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...