Szyk nie jest drukowany [rozwiązany]


metiu

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry

Ostatnim razem walczyłem z szykami, które znikały z rysunku (ZW2020 lub 2021 - nie pamiętam który z nich). Kolejny raz natrafiam na coś mocno zastanawiającego - szyk prostokątny nie jest widoczny na wydruku. Pierwsze skojarzenie, że trafił na warstwę niedrukowalną, ale tak nie jest. Po rozbiciu szyku elementy w nim bez problemu się drukują. Co może być powodem takiego zachowania - chyba, że to po prostu błąd.

pozdrawiam
Mateusz

 

szyk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • pawmal zmienił(a) tytuł na Szyk nie jest drukowany [rozwiązany]
17 minut temu, pawmal napisał:

Elementy składowe szyku znajdowały się na warstwie niedrukowanej Defpoints. Wystarczy zmienić nazwę warstwy i odblokować wydruk.

Sprawdzę to wszystko raz jeszcze - jednak czy po wklejeniu takiego szyku (z elementami składowymi na warstwie Defpoints) do nowego rysunku nie byłby on także nie drukowalny?

Edit: Sprawdzam właśnie te rzeczy i mam takie warstwy:
- szyk (jako całość) - warstwa zbrojenie przekrojów
image.png.018f8b1b434a84af72b41bb82604ef1b.png

- źródło szyku - warstwa zbrojenie przekrojów

image.thumb.png.78dabacff2a68a235311d601dfb28b01.png

Chyba, że miał Pan na myśli coś innego pisząc o elementach składowych.

Edytowane przez metiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście to jest jasne, że jeżeli elementy składowe bloku czy szyku są na warstwie niedrukowalnej to cały blok/szyk nie będzie się drukować.

I faktycznie zmiana nazwy Defpoints na np. Defpoints123 (+ włączenie możliwości jej drukowania) rozwiązuje sprawę i wniosek sam się wysnuwa - elementy szyku są w Defpoints.

Wyrywkowo sprawdziłem kilka miejsc na tych schodach i taka rzecz u mnie raczej nie występuje. Proszę popatrzeć na zdjęcia poniżej:

- sam szyk (1) jest na warstwie drukowalnej (XK-zbr.przekrojów)
image.thumb.png.224bc207056a358c67bbf5fbd5a2ccbd.png

- po rozbiciu szyku (2) - wszystkie elementy, które wchodziły w skład szyku, są na warstwie drukowalnej (XK-zbr.przekrojów) - proszę zwrócić uwagę, że są zaznaczone  wszystkie elementy z szyku (2x7 "kulek" = 14, każda "kulka" to okrąg i wypełnienie, czyli łącznie 14x2=28 elementów)
image.thumb.png.055a5f2a8161871f46441b8e0b8e00fc.png

Efekt jest taki na podglądzie wydruku:

image.png.eadc60f50f2ced1770770dad5378974c.png

- idę krok dalej (3) - zmieniam warstwę całego szyku na XK-zbr.główne '06'...

image.png.2126c5197160d553bc632a87946e86c1.png

...oraz elementu źródłowego na XK-zbr.główne '06'

image.thumb.png.0c4a0a3b754c72c9313e3cc70c02be70.png

Efektu nie ma, bo (3) nadal nie widać:

image.png.7378b38154c0663dc9132d4cc11dc08e.png

Skąd zatem wziął się tam Defpoints, którego fizycznie jako elementu (okrąg lub wypełnienie) nie ma? Moim zdaniem to jest jakiś błąd w ZWCAD - chyba, że jest jakaś zmienna/opcja, którą ja mam ustawioną tak, a Pan inaczej.

Dla mnie to mały problem, bo jak skończę poprawiać rysunki to po prostu zaznaczę wszystkie szyki i je rozbije. Jednak sama funkcja ma raczej jakiś defekt - tak jak wcześniej zgłaszany problem z tym, że znikały szyki. Zapewne to efekt wieku "dziecięcego" (ta opcja to chyba nowość z ZWCAD 2022) i w końcu zostanie to "załatane".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, metiu napisał:

Oczywiście to jest jasne, że jeżeli elementy składowe bloku czy szyku są na warstwie niedrukowalnej to cały blok/szyk nie będzie się drukować.

I faktycznie zmiana nazwy Defpoints na np. Defpoints123 (+ włączenie możliwości jej drukowania) rozwiązuje sprawę i wniosek sam się wysnuwa - elementy szyku są w Defpoints.

Tematem postu była sprawa niedrukowania szyku, która została wyjaśniona. Nie wiem jak powstał szyk, ale proszę ewentualnie obserwować w jakich okolicznościach doszło do takiego przypadku i jeśli nasuną się jakie wnioski, to zawsze można utworzyć nowy temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • pawmal zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.