ZwCAD Architekture_dach konstrukcja


deddi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam ZWCAD+2014 Pro z nakładkami e-cad i chcę się migrować do ZwCAD Architekture 2015. Mam pytanie (chyba już nawet kiedyś oto pytałem). Czy da się narysować rzuty w Architekturalu tak, żebym w przekroju miał krokwie dachu (jego konstrukcję) tak jak powinno to wyglądać, a w rzucie widział to zwyczajnie "z góry"? Jak to będa wyglądały połączenia takich elementów? Program sam je dotnie? Lub czy jak np rysuję obiekt obłożony blachą trapezową i mam kształt przekroju takiej blachy to mogę ją "jakoś" powyciągać po ścieżce albo w pionie, albo w poziomie, tak żeby to było fajnie widać? Rozumiem, że nie ma problemu ze ścianami, podciągami i innymi elementami, które są zwyczajnie poziomie i pionowe, chodzi mi oto jak czy jakoś fajnie i bez wielkiego, bo rozumiem, że trochę trzeba, kombinowania do się uzyskać takie rzeczy. Proszę o podpowiedź, ponieważ rysunkę teraz w 2D i nieskormnie mówiąc radzę sobie, dobrze - wychodzi mi to co chcę i tak jak sobie wymarzyłem:), ale to nie jest wogóle wyzwanie 2D, ale chciałbym móc pokazać w niektórych przypadkach efekt 3D klientowi, bo tak też prościej no i "profesjonalniej" :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podobnie używam nakładki e-cad na ZWCAD ARCHITECTURE. Generalnie na e-cad kreślimy rysunki 2D. Narzedziami Architecture uzyskujemy generalnie  architekturę 2D/3D AEC z elementami konstrukcyjnymi (głównie żelbet). Narzędzi do więźb póki co nie ma. Wiele rzeczy architektonicznych wykorzystuję do niestandardowych konstrukcyjnych.

 

Np, pergola - to mieszanka narzędzi SUPERPROSTOKĄT x2 ruszt, SŁUP, miecze - wyciąganie po scieżce aby móc coś jeszcze zmieniać, po zmianach eksport AEC do 3D

http://forum.cad.info.pl/topic/815-co-warto-udoskonalić-w-zwcad-architecture/?p=7232

Do modelowania więźby korzystam z wygenerowanego architektonicznego dachu i wykorzystuje np. dolną część dachu A-ROOF-BOT a potem ręczne rzeźbienie np. solidami

1309232031f2c6b458dcc734fa.jpg

 

Bardzo przydatna jest komenda wyciąganie po ścieżce - mozna uzyskac jakby "dynamiczny" element konstrukcyjny, zmiana ściezki zmienia model, zmiana przekroju zmienia model na ścieżce. Minusem są zakończenia normalne. Ale funkcjonalność dotyczącą zmiany kata nachylenia przekrojów zgłaszałem , a nawet offset od poczatku i końca ścieżki.

cos takiego

med_gallery_140_2_539333.jpg

 

http://forum.cad.info.pl/topic/815-co-warto-udoskonalić-w-zwcad-architecture/?p=6217

http://forum.cad.info.pl/topic/815-co-warto-udoskonalić-w-zwcad-architecture/?p=6240

ogólnie więcej zastosowań do konstrukcji znajdziesz w tym wątku

 

generalnie 3D znacznie mi ułatwia robote, w tym sensie, że lepiej się czuje wizje architekta i łatwiej mu zaproponować rozwiązania itp.

 

Po za tym czekam na wersję ZWCAD ARCHITECTURE 2015 na silniku z 2015+ SP1, dzięki obsłudze zwiększonej liczby RAM można dużo bardziej skomplikowane sceny kreślić i jest dzięki temu rozwiązaniu bardziej stabilnie.

 

Podsumowując, ZWCAD ARCHITECTURE dla mnie jako konstruktora ma dużo więcej możliwości niz "goły" ZWCAD+, chyba nie wiele pomogłem.

ZWCAD ARCHITECTURE to jednak nie ZWCAD STRUCTURE (może za 10 lat :) )

Edytowane przez Martin_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZWCAD Architecture nie posiada narzędzi do tworzenia więźby dachowej. Konstrukcję więźby dachowej można utworzyć za pomocą narzędzi do tworzenia brył solidowych lub nakładek branżowych.

Natomiast jeśli chodzi o widok 3D blachy trapezowej to można go utworzyć przy użyciu polecenia Ścieżka powierzchni (polecenie: S41_LJQM, zakładka Narzędzia pomocnicze). Aby utworzyć model blachy należy:

1) wrysować za pomocą polilinii przekrój blachy

2) Wrysować ścieżkę, po której będziemy wyciągać przekrój

 

post-469-0-60514900-1418632640_thumb.png

 

Efekt końcowy jest następujący:

 

post-469-0-97108000-1418632664_thumb.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dziękuję za pomoc. Proszę mi tylko powiedzieć, czy jak wyciągam po ścieżce nazwijmy to oś krokwi, której wiadomo zadaję przekrój poprzeczny najpierw, to w płaszczyźnie XY będe miał rzut kosntrukcji, a w XZ lub YZ jej przekrój, tak? Oczywiście jeśli narysuję przekrój w takiej płaszczyźnie... Chodzi mi też oto, że nie chcę 3D tylko do samego stricte 3D żeby sobie było, tylko żebym mógł później na przykład kroić taki dach tak jak potrzebuję, zarówno w pionie jak i w poziomiem na dowolnej wysokości. Rozumiem, że sam dach do potrzeb czystej archietktury jest automatyczny nazwijmy to i nie ma problemu, żeby "wyglądał" nadajemy mu zwyczajnie jakąś grubość i jest OK, chodzi mi o to żeby ułatwić sobie życie konstruktora więźby i pod taki rzut dachu się "podpiąć" i rozrzucić krokwie, bo płatwie to proste:) oraz miecze.

 

Rozumiem też z tego co przeglądam po forum, że jeszcze chwilkę trzeba się wstrzymać z migracją z ZwCAD+2014PL PRO do Architekctural 2015PL, tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, przekrój narysowany przy użyciu ścieżki powierzchni w przekroju daje porządany kształt (krokiew będzie prostokątem). Oczywiście zależy to od tego w jakim kierunku wykonamy przekrój. Sam dach do potrzeb architektury pozwala na tworzenie połaci  o zadanej grubości, natomiast chcąc utworzyć konstrukcję należy odpowiednio rozmieścić elementy utworzone przy użyciu innych funkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

migrację można przejść teoretycznie w dowolnym czasie, klucz softwerowy obsługuje 2 wersje rocznikowe wstecz na 1 komputerze. Ale wersja 2015 beta działa jako pełna przez 30 dni i możesz potestować :)

 

P.S. @deddi a interesuje cię narzędzie w e-cad ułatwiające modelowanie 3D dowolnego przekroju coś w stylu wyciąganie po ścieżce ale będącą solidem (wtedy można na tym obiekcie używać docinania SLICE, ale nie jest to obiekt jak wyciąganie po ścieżce) ?

 

A i dlaczego wolę "rzeźbić" solidami, bo mogę kontrolować np. objętość (masę) zespołu elementów solidowych, oraz używać inne operacje na bryłach solidowych. Pokażę przykład jak to sprawnie idzie niebawem :)

Edytowane przez Martin_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

P.S. @deddi a interesuje cię narzędzie w e-cad ułatwiające modelowanie 3D dowolnego przekroju coś w stylu wyciąganie po ścieżce ale będącą solidem (wtedy można na tym obiekcie używać docinania SLICE, ale nie jest to obiekt jak wyciąganie po ścieżce) ?

No jasne:) Wszystko co ułatwia pracę jest dobre:))), a jeszcze lepsze jak daje zamierzony efekt, hehe

 

Myśle, że poczekam w takim razie jeszcze do końca tygodnia i się zdecyduję:)

Edytowane przez deddi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy taki efekt w ZWCAD ARCHITECTURE Cię interesuje?

 

- więźba jednak "rzeźbiona" solidami, bo chce miec możliwość używania narzędzi jak cieśla na dachu.

 

ale samo wygenerowanie dachu duzo mi pomaga, a solidy tez mi latwiej (mam wprawę), mam pomysł na narzędzie do e-cad do takich rzeczy i zgloszę to.

 

gallery_140_2_164870.jpg

 

wg ARTISAN 2014 jest tak:
post-140-0-97842600-1418639895_thumb.jpg

Edytowane przez Martin_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak najbardziej można dodawać lukarny do dachu i tworzyć dachy kopertowe. Narzędzia do dodawania lukarn znajdują się w zakładce Pomieszczenie/Dach.

 

Więcej informacji o sposobie rysowania dachu znajdzie Pan na forum:

http://forum.cad.info.pl/topic/826-funkcja-rysowania-dachu-wielospadowego/

http://forum.cad.info.pl/topic/829-%C5%9Bwietliki-dachowe/

http://forum.cad.info.pl/topic/823-funkcja-rysowania-dachu-dwuspadowego/

http://forum.cad.info.pl/topic/838-funkcja-rysowania-lukarny/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@deddi efekt działania narzędzi ARCHITECTURE ja traktuję jako bazę do dalszej obróbki konstrukcyjnej, dzięki 3D lepiej to widać, dzięki narzędziom konwertującym 3D do 2D jest potem łatwiej szykować szczegółowe rysunki więźby, a narzędzia z e-cad_drewno to umożliwiają np. opisywanie profili i zestawienia materialów drewna.

Edytowane przez Martin_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie