Krokiew dachu


deddi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pytanie: czy można narysować podłączając się do płaszczyzny dachu wygenerowanej przez program krokwie dachowe? Ogólnie czy da się rysować belki nie poziome lub słupy i ściany nie pionowe? Czy można z jakiś procesów automatycznego docinania narysować np. kratownice? Przepraszam jeśli pytania są trywialne, ale przymierzam się do zakupu i chciałbym wiedzieć czy jest taka możliwość, czy trzeba się strasznie "nakombinować" :-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie trzeba kombinować, dobrą funkcją jest PATH SURFACE bo wtedy dowolny przekroj osadzany "normalnie" na dowolnie ukształtowanej ścieżce zachowuje się  jakby był obiektem 3D "dynamicznym, zmiana ścieżki powoduje że element przystosowuje sie do nowej ścieżki.... na razie początek i koniec ścieżki ma zakończenia normalne, zaproponowałem do wdrożenia tzw. 3D BIM PROFILE coś jakby EXTENDED PATH SURFACE ,

med_gallery_140_2_539333.jpg

 

mam nadzieje ze to wdrożą bo modelowanie konstrukcji bedzie prostsze i bardziej pod BIM i standard IFC 2x3.

gallery_140_2_6910.jpg

post-140-0-78837200-1400783644.jpg

 

 

Ja jako konstruktor, dobrze sobie radze, przejrzyj mój wątek jakie "cuda" można kreślić na obecnej wersji

http://forum.cad.info.pl/topic/815-co-warto-udoskonali%C4%87-w-zwcad-architecture/page-12

 

Dodatkowe narzędzia 'architektoniczne' tylko usprawniły moje kreślenie w CAD w porównaniu ze zwyłym ZWCAD+ PRO

a ARTISAN2014 ma tez za zadanie pomocnicze w uwizalizowaniu elementów konstrukcyjnych lub detalu o wysokim stopniu trudnosci

 

p.s. Poza tym specyficzna "polityka" AUTODESK m in. jesli chodzi o warunki subskrypcji totalnie mi sie nie podoba i jest za droga,

wolę ciut dłużej na ZWCADdzie cos "wyrzeźbić" i wspierać ZWSOFT by wdrożył szybko pomysły bo swiat CAD idzie mocno do przodu,

ja jestem cierpliwy i się w końcu doczekam tych nowych narzędzi, sporo niższym kosztem finansowym.

Edytowane przez Martin_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, naklikałem co nieco i działa :)  Mam też inne pytanie: na filmiku prezentacyjnym na YT widziałem jak kopiując jeden rzut kondygnacji robi się z niego piętra, a następnie łączy to w cały obiekt. Jest to jednak szybko pokazane. Próbowałem to odczytać i coś z tego poskładać, ale nie poszło za dobrze... Możesz pomóc jak to się robi? Czy to bardzo skomplikowane :-)  Czy można ustawiać własne opisy np. stolarki i tworzyć ich zestawienia automatycznie? Mam też pytanie jak to jest z kondygnacją np. poddasza jak mam krokwie. Wiadomo robiąc rzut tnę myślowo obiekt na jakimś poziomie więc widzę np. okna w ścianie szczytowej i powinienem zobaczyć też przecięcie płaszczyzny dachu i jej widok do okapu. Taki rzut kondygnacji można uzyskać nazwijmy to "automatycznie"?

Zgadzam się z Tobą, że lepiej chwilkę porzeźbić niż płacić niebotyczne pięniądze. Ja jestem na początku własnej działalności i mam już zwcad+ 2014 professional z nakładkami e-cad, ale chciałem rozszerzyć to do 3D, dlatego tak trochę dociekam i pytam o to "kombinowanie" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy najblizszym bezpłatnym szkoleniu Pani Ania pokaże Ci te podstawy, naprawdę warto uczestniczyc w szkoleniach ZWCAD ARCHITECTURE, ja mimo, że czuję się jako zaawansowany uczestnik uczestnicze w szkoleniach i czasem coś nowego się nauczę.

 

ooo najbliższe 28 maja i warto sie zapisać

http://dobrycad.pl/harmonogram/event/169-podstawy-projektowania-w-programie-zwcad-architecture.html

 

 

skomplikowane więźby na poszczególnych kondygnacjach modelowałem wg zasad budowania kondygnacji,a potem dach składał sie sam w całość poleceniem 3D Group. Nastepnie mozna korzystac z przekrojów i opisywac poszczególne elementy drewniane i robić zestawienia drewna potem.

E-cad drewno ma bloki atrybutowe do opisywania konstrukcji drewnianych na przykład i narzędzie do robienia zestawień.

 

Na poniższym przykładzie korzystałem z wygenerowanego dachu i powierzchni ROOF-BOTTOM na której budowałem elementy solidowe konstrukcji

dachu, teraz bym raczej użył PATH SURFACE (Ścieżka Powierzchni) - modelowanie jakby prętowe konstrukcji a masz obiekty przestrzenne

powierzchniowe 3D dynamiczne jakby.

1309232031f2c6b458dcc734fa.jpg

 

najświeższe ciekawostki i zastosowania praktyczne wrzucam też na tweetera

https://twitter.com/MaverS_71

 

 

Jesli chodzi o zestawienie stolarki w takiej graficznej formie jak Polsce sie preferuje robić to trzeba poczekać,

obecne zestawienie stolarki robione jest wg systemu proamerykanskiego i państw pacyfiku.

W E-cad drewno jest takie narzędzi e, które pomagałem robić

post

Napisano 17 listopad 2013 - 21:25

Nowa funkcjonalność: Etykiety 2D BIM opisujące stolarkę

post-140-0-91019100-1384715750.jpg

post-140-0-02662700-1384715907.jpg

 

post-140-0-10225200-1384716126.jpg

 

 

Za nim ZWSOFT dla EU to wdroży to sporo czasu minie, a e-cad wyszedł na przeciw zapotrzebowaniu i pomógł to wdrożyć szybciej.

Edytowane przez Martin_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje. Swoją drogą gratuluję impnujących przykładów :)  naprawdę dłuuuga droga przede mną. Powiedz mi proszę, jeszcze tylko, czy przejście z zwcad+ 2014 do wersji architekture (wiem, to zabrzmi dziwnie) przy głównym projektowaniu konstrukcyjnym posiadając nakładki ma w zasadzie sens? Chodzi mi oto, czy to pomoże, przełoży się na lepszą, szybszą pracę i wyższej jakości dokumentację projektową. Niewątpię, że w branży typowo architektonicznej tak jest, ale czy w konstrukcyjnej też? Głównie robię konstrukcję (żelbet, stal, drewo), ale zdaża się czasem, że trzeba też coś architektoniczne popracować. Wiem, że same nakładki e-cad (bo takich używan) działają też na architekture.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie mam to samo, dla mnie zmiana z dopłatą z "surowego" ZWCAD+ PRO na ZWCAD ARCHITECTURE to dla mnie kolosalny skok ewolucyjny w

technicznym kreśleniu CAD.

Dużo łatwiej mi idzie modelowanie 2D/3D. Jestem wstanie na podkładach DWG z REVITA  odtworzyć obiekt odpowiednik z REVITA (geometrię 2D/3D,

a nie dane BIM!, ale dla konstruktora to wystarczy).

Jak używasz nakładki e-cad to też masz bonus w postaci darmowej aktualizacji nowych narzędzi (oby życia mi starczylo, bo tez z tego korzystam)

 

Jestem konstruktorem, i specjalizuje sie w konstrukcjach tradycyjnych i żelbetowych (wiecej żelbetu, drewna, mniej stali)

 

Nawet napisałem https://twitter.com/MaverS_71/status/466846269928144896

"...I started design by ZWCAD since 2008.Since 2013 ZWCAD ARCHITECTURE. It is for Me evolution jump in design"

Edytowane przez Martin_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, naklikałem co nieco i działa :)  Mam też inne pytanie: na filmiku prezentacyjnym na YT widziałem jak kopiując jeden rzut kondygnacji robi się z niego piętra, a następnie łączy to w cały obiekt. Jest to jednak szybko pokazane. Próbowałem to odczytać i coś z tego poskładać, ale nie poszło za dobrze... Możesz pomóc jak to się robi? Czy to bardzo skomplikowane :-)  Czy można ustawiać własne opisy np. stolarki i tworzyć ich zestawienia automatycznie? Mam też pytanie jak to jest z kondygnacją np. poddasza jak mam krokwie. Wiadomo robiąc rzut tnę myślowo obiekt na jakimś poziomie więc widzę np. okna w ścianie szczytowej i powinienem zobaczyć też przecięcie płaszczyzny dachu i jej widok do okapu. Taki rzut kondygnacji można uzyskać nazwijmy to "automatycznie"?

Zgadzam się z Tobą, że lepiej chwilkę porzeźbić niż płacić niebotyczne pięniądze. Ja jestem na początku własnej działalności i mam już zwcad+ 2014 professional z nakładkami e-cad, ale chciałem rozszerzyć to do 3D, dlatego tak trochę dociekam i pytam o to "kombinowanie" :)

 

Witam serdecznie,

 

Postaram się odpowiedzieć poniżej na zadane pytania:

 

1) Jeżeli chodzi o generowanie więźby dachowej, to sam ZWCAD Architecture nie posiada osobnego narzędzia dedykowanemu tej funkcji. W tym celu można skorzystać z nakładek branżowych oraz aplikacji lub też funkcji ścieżka powierzchni, która pozwala wykonać różne elementy odchylone od pionu czy też poziomu.

 

post-469-0-31768000-1401095206.png

 

Poniżej przedstawię krokwie wygenerowane za pomocą tej funkcji:

 

post-469-0-81637100-1401095225_thumb.png

 

Opis działania funkcji na przykładnie gzymsu dostępny jest na stronie: http://forum.cad.info.pl/blog/4/entry-77-jak-narysowa%C4%87-gzyms-w-zwcad-architecture/

 

2) Jeżeli chodzi o generowanie kondygnacji, to wszelkie informacje dostępne są na stronach:

 

http://forum.cad.info.pl/blog/4/entry-70-generowanie-kondygnacji-zgodnie-z-norm%C4%85-pn-en-iso-4157-12001/#commentsStart

 

Instrukcja dotycząca automatycznego generowania przekroju dostępna jest na stronie:

 

http://forum.cad.info.pl/blog/4/entry-10-automatyczne-tworzenie-przekroju-budynku/

 

UWAGA: Aby rzut traktowany był jako osobna kondygnacja musi być objęty tzw. Ramką Rzutu. Opcja ta jest dostępna w Menu Ekranowym w zakładce Pliki Arkusza -> Rysuj Ramkę Rzutu.

 

post-469-0-04845400-1401096086_thumb.png

 

3) Program podczas generowania stolarki okiennej i drzwiowej generuje jedynie numerację otworów, natomiast nie ma opisów na tzw. "zapałkach". Jest również tworzone zestawienie stolarki, jednakże nie zawiera ono schematów otworów. Do gererowania zestawień stolarki służą opcje: Zestawienie stolarki okiennej i drzwiowej oraz Całkowite zestawienie stolarki okiennej i drzwiowej w zakładce Drzwi i okna.

 

4) Złożenie całości obiektu (wszystkich kondygnacji) można wykonać wykorzystując polecenie Grupa 3D.

 

Opcja ta dostępna jest w zakładce Plik arkusza lub po kliknięciu Prawym Przyciskiem Myszy na ramkę rzutu.

 

post-469-0-61899900-1401096805_thumb.png

 

Mam nadzieję, że powyższe informacje będą przydatne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie