Generowanie kondygnacji zgodnie z normą PN-EN ISO 4157-1:2001
Zgodnie z normą PN-EN ISO 4157-1:2001 kondygnacje powinny być wyznaczone tak, aby górny poziom konstrukcji stropu w budynku wyznaczał płaszczyznę rozgraniczenia jednej kondygnacji od następnej. W praktyce oznacza to, że wysokość kondygnacji liczona jest od wierzchu stanu surowego stropu kondygnacji niższej do wierzchu stanu surowego stropu kondygnacji wyższej.
Poniżej zaprezentuję jak prawidłowo wygenerować strop i warstwy podłogi w ZWCAD Architecture tak, aby na przekroju budynku kondygnacje wyświetlały się prawidłowo.
Tworzenie rzutu w ZWCAD Architecture powinniśmy rozpocząć od określenie wysokości kondygnacji. Możemy to zrobić na dwa sposoby:
1) Za pomocą funkcji Ustawienia Globalne-> Aktualna Wysokość Podłogi
2) Za pomocą funkcji Aktualna wysokość piętra w panelu Ustawienia
W zależności od zdefiniowanej wysokości kondygnacji będą nam się automatycznie dobierać wysokości ścian i innych elementów konstrukcji (oczywiście można je zmieniać w parametrach elementów podczas ich rysowania).
Na przekroju budynku kondygnacja powinna być rozgraniczona przez wierzch części konstrukcyjnej stropu, który pokrywa się z górnym poziomem ścian danej kondygnacji. Natomiast część wykończeniowa stropu powinna znajdować się na następnej kondygnacji i jej dolny poziom powinien pokrywać się z dolnym poziomem ścian tej kondygnacji.
Aby prawidłowo rozdzielić stropy na część konstrukcyjną i wykończeniową, co ma znaczenie przy generowaniu przekroju budynku należy postępować wg następującego schematu:
1) Kondygnacja 1:
Po wygenerowaniu ścian budynku rysujemy przy użyciu funkcji Narzędzia 3D -> Płyta płytę która stanowi część konstrukcyjną naszego stropu. Wierzch płyty będzie pokrywał się z górnym poziomem ścian:
2) Kondygnacja 2:
Aby wygenerować na kondygnacji drugiej warstwy podłogi możemy skorzystać z poleceń Pomieszczenie-> Powierzchnia Pomieszczenia lub Pomieszczenie -> Znajdź Pomieszczenie. Wystarczy zaznaczyć opcję generowania podłogi i określić jej grubość.
UWAGA: Istotne jest, aby we właściwościach podłogi zmienić jej grubość na wartość ujemną (np. -100).
Kiedy tak podzielimy warstwy stropu kondygnacje zostaną prawidłowo na siebie nałożone:
1 komentarz
Rekomendowane komentarze