Jak tworzyć kondygnacje w ZWCAD Architecture
ZWCAD Architecture tworzy złożeniowy model 3D budynku oraz przekroje czy też widoki elewacji na podstawie rzutów budynku.
Oznacza to, że w pierwszej kolejności musimy zdefiniować i odpowiednio zaprojektować kolejne piętra budynku.
Program to, co narysowaliśmy na naszym rzucie traktuje jako osobną kondygnację dopiero wtedy, kiedy zostanie to ujęte w tzw. Ramce Rzutu. Ramka Rzutu zawiera informacje o numerze oraz wysokości kondygnacji.
Poniżej instrukcja tworzenia ramki rzutu:
1) Wybieramy funkcję Ramka Rzutu z menu ekranowego lub wpisujemy polecenie S41_JLCK w pasku poleceń.
2) Wskazujemy dwa przeciwległe punkty narożne prostokąta Ramki Rzutu obejmującej cały rzut kondygnacji.
UWAGA: Ważne jest, aby Ramka Rzutu obejmowała całą kondygnację wraz z etykietami osi, ponieważ zdarza się, że elementy nie objęte ramką rzutu nie wyświetlają się np. na widokach elewacji.
3) Wskazujemy na ekranie punkt dopasowania:
UWAGA: Punkt dopasowania powinien być wspólny dla wszystkich kondygnacji, ponieważ to właśnie na podstawie umiejscowienia tego punktu są one ze sobą składane.
3) Określamy numer oraz wysokość kondygnacji w lewym dolnym rogu ramki rzutu.
To właśnie po tych wartościach kondygnacje będą ze sobą składane, wg. odpowiednich numerów, a zdefiniowana wysokość będzie widoczna na przekroju.
Aby skopiować kondygnację wystarczy zaznaczyć całą kondygnację, którą chcemy powielić, skopiować przy użyciu funkcji Kopiuj (_copy) i wskazać punkt na ekranie, w którym chcemy wstawić skopiowany rzut. Następnie wystarczy zmienić numer kondygnacji oraz wysokość (w miarę potrzeb) i kolejna kondygnacja jest już gotowa.
Poniżej zamieszczam film instruktażowy pokazujący działanie funkcji:
0 komentarzy
Rekomendowane komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia