e-CAD Żelbet + e-CAD Stal + e-CAD Podstawowy


e_CAD

Recommended Posts

  • 1 year later...

Witam

Mam mały problem z wstawianiem opisów osi, odnośników z opisami, symboli przekrojów itp. Mianowicie obracam sobie globalny układ współrzędnych np. o 90 stopni ustawiam widok na bieżący i wstawiając odnośnik z nakładki e-cad jest on odwrócony o 90 stopni tak jakby przypisany do globalnego układu współrzędnych. Wstawiając teksty bezpośrednio z ZWCad ładnie się odwracają do przyjętego układu a z odnośnikami czy też opisami z nakładki e-cad mam problem. Martin_S może ty coś pomożesz ?  

Link to comment
Share on other sites

Opisy są programowane wzgl. globalnego UCS i wg niego odpowiednio orientowane. Wprowadzenie lokalnego UCS "psuje" generowanie graficzne. Globalny UCS jest idiotoodporny,  to wzieło sie zapewne stąd, że matematyczne wyliczenia odpowiednio zorientowanych obiektów CAD byly tak "masakrycznie" skomplikowane, że orientacja jest przypisana wzgl. Globalnego UCS.

 

W 2009r. próbowałem testowanie opisywania długości prętów wg PN-EN ISO 3766 i za "#$%@ nie szło tego ogarnąć obliczeniowo wzgl. lokalnego układu, za dużo kombinacji i problemów. Z GLOBAL UCS szło to ogarnąć i metoda działa do dziś. bo generalnie rysujemy w Obszarze Modelu gdzie poziomica to X a pion to Y.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Witam! A ja mam taki pomysł. Czy można zbrojenie elementów powierzchniowych typu stropy, ściany żelbetowe zrobić w podobnej konwencji jak robi to Zbroja? Przede wszystkim brakuje mi tego, że w e-cad opis zasięg i pręt nie jest ze soba powiązany edycyjnie i jeżeli zmieni się np. zasięg występowania pręta to cały pręt trzeba wprowadzać od początku. Nie wystarczy przeciągniecie zasięgu i zaktualizowanie opisu. Poza tym likwidacja takiego pręta to nie jest kwestia zaznaczenia pręta i usunięcia całego z tym związanego opisy i zasięgu, tylko wszystko trzeba odznaczyć oddzielnie.

Link to comment
Share on other sites

Zintegrowanie opisu atrybutowego w takim "skomplikowanym" bloku spowoduje chyba brak możliwości skorzystania narzędzia do zestawienia stali , ja robie po prostu undo i ponownie wrysowuje pręt na jakims odcinku zasięgu i jest pełna kontrola nad obiektami atrybutowymi opisów pretów innymi narzędziami do kontroli np. numeracji itp.

 

Główna idea narzędzia to prostota budowy, i kontrola nad opisami prętów przez użytkownika. Ale pomysł ciekawy.

 

ciekawie to zrobił PROEKSOFT

http://proektsoft-bg.com/dropbox/en/Reinforcement_UK.htm

http://proektsoft-bg.com/dropbox/en/Bars_UK.htm

Edited by Martin_S
Link to comment
Share on other sites

W porządku można i tak, ale w przypadku gdy mam już zazbrojoną np. płytę i po jakimś czasie muszę poprawić np. jej zarys to undo nie zadziała. Trzeba cały pręt wprowadzić od nowa. Poza tym fajną funkcją  byłoby kreskowanie zazbrojonej części elementu powierzchniowego z uwidocznieniem gęstości zbrojenia. To pomaga w weryfikacji już założonego zbrojenia.


W podanych przykładach jest mniej więcej to o co postulowałem poprzednio, ale funkcjonalność nakładki Zbroja jest też niezła. Piszę o tej nakładce bo używam jej od paru ładnych lat i jestem do niej bardzo przyzwyczajony. Wiem, że też ma swoje ułomności, ale daje radę.

Link to comment
Share on other sites

Nakładka e-cad żelbet graficznie trzyma się najnowszej normy PN-EN_ISO_3766_maj_2006 "Rysunek budowlany. Uproszczony sposób przedstawienia zbrojenia betonu." , która występuje także w literaturze Prof. Starosolskiego i za to duży +. 

"Zbroja" z http://www.tomik1.republika.pl/ap_zbro.html  troche odbiega od w/w standardów i graficznie "mi nie leży." Już bardziej pod tym wzgledem jak e-cad jest BIK.

 

Np. do belek wieloprzęsłowych stosuje szybką "metode  hybrydową" belka  żelbetowa SPECBUD + obróbka finalna nakładką E-CAD Żelbet

http://forum.cad.info.pl/topic/686-zelbet/   ...ta metoda jest osobiście szybsza dla mnie od narzędzi do belek w REVIT STRUCTURE. Wszystko kwestia wprawy i "myków".

Edited by Martin_S
Link to comment
Share on other sites

Nakładki e-CAD z założenia są proste i intuicyjne w obsłudze. Celowo unikaliśmy bardziej złożonych mechanizmów na rzecz szybkiego wykasowania i wrysowania elementu od nowa. Taka forma dla większości użytkowników jest bardziej zrozumiała, prostsza i paradoksalnie szybsza w obsłudze.

 

Nie oznacza to jednak, że to co zaproponował TomSko72 pozbawione jest sensu. Faktycznie, część narzędzi można by obdarzyć większą interakcją na poziomie program-interfejs-użytkownik. Nie wykluczamy zatem takiego podejścia w naszych nakładkach w przyszłości.

 

Jeżeli zdecydujemy się na taki krok, to dzięki naszym darmowym Aktualizacją, każdy nawet z obecnych użytkowników będzie mógł otrzymać taką wersję jak zawsze - zupełnie za darmo.

Edited by ProgramistaCAD
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...