Przestrzeń papieru, skalowanie w widokach, drukowanie.


jowika

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

W związku z tym iż w procesie projektowym , w  pewnym momencie należy zająć się podaniem projektu, to rozumem, że najwygodniej , tak jak do tej pory,  drukować rysunki z przestrzeni papieru czyli z Layout –ów.

Coś jest nie tak również tu ze skalami widoków, skalą tego co widzę w widokach, skalą drukowania , właściwościami skal dla widoków, zmiana skali widoku, „no po prostu nie da się żyć”.

POTRZEBY:

  1. Jesteśmy w Layout-cie. Czasami się zdarza, że ten sam rzut trzeba wstawić na rysunek w dwóch różnych skalach ( czyli wstawić dwa różne widoki każdy w innej skali na papier ) , lub z tego samego modelu wypuścić dwa rysunki każdy w innej skali np. gdy w bardzo dużym budynku mamy np.  toaletę dla niepełnosprawnych i aby jej z nie rysować drugi raz z pełnym wyposażeniem ( zwłaszcza ,ze w trakcie projektowania często wprowadza się liczne zmiany nawet pod koniec wykonywania projektu)  od początku na rysunek wstawiamy dwa widoki . Jeden w skali 1:100 i drugi w skali 1:20 . W widoku zmieniamy sobie skalę , wyłączamy , lub włączamy niektóre warstwy, np. te z wyposażeniem łazienki dla niepełnosprawnych , mam tu na myśli np. uchwyty ,suszarki, kosze na śmieci itp., których na podstawowym rzucie 1:100 raczej się nie umieszcza, bo to zaciemni rysunek. I tak chciałabym mieć w jednym widoku rysunek 1:100, a w widoku obok fragment tego samego rysunku w skali 1:20. Jak wspomniałam wcześniej w wyłączonymi i włączonymi różnymi warstwami w zależności od potrzeb. I tu problem Nie ma możliwości sprawdzić skali widoku – zwykle powinno się to wyświetlać w Properties, a tu bez względu w jakiej skali jest ustawiony podgląd na model to i tak wg Properties jest to samo. Kompletnie bez sensu. Po najechaniu na ramkę widoku w Properties powinno mi się wyświetlać w jakiej skali jest podgląd , a poza tym , komenda : „z  enter 1/10xp” powinna powodować , że uzyskujeę konkretny widok, a nie przeskalowuję tego widoku o 10 . Coś tu jest nie tak. Nie można swobodnie ustawić skali.
  2. Kolejną rzeczą jest to iż, bez względu na to w jakiej skali mamy rysunek w modelu      ( czyli jak się wyświetla , czyli czy ściany mają dokładność z hatch-owaniem czy bez   - co można w modelu ustawić komendą : Current Scale ) , powinniśmy mieć podobną możliwość w Layout-cie. Tak jak tam można wygaszać niektóre warstwy bez wygaszania ich w modelu, powinna być możliwość wyświetlenia dokładności skali , bez zmiany tego wyświetlania w modelu. Chodzi tu o przykład gdy na jednym rysunku mamy dwa widoki: pierwszy , budynek w skali 1:100 i drugi -  fragment tego budynku z toaletą dla niepełnosprawnych w skali 1:20. To dobrze byłoby , aby stworzyć możliwość wybrania dokładności wyświetlania ( czyli zmiany skali ), aby np. ściany  w widoku ,gdzie chcemy mieć budynek 1:100 , ściany były bez hatchy, a w widoku łazienki ( 1:20 ) - dokładniejsze czyli z hatchem i dokładniejsze rzuty drzwi, które mam nadzieję w przyszłości się pojawią w ramach rozwoju programu .
  3.   Drukowanie. Tu całkiem jest coś pomieszane. Zdaje się z calami i milimetrami. Aż się prosi aby skala drukowania była 1:1, gdy w Layout-cie ustawiam papier A4 i chcę wydrukować na A4 ( przez komendę Window) . A tu wpisując 1:1 mam uzyskuję wydruk na A4 z maleńkim rysunkiem, a powinnam uzyskać dokładnie to co ustawilam na Layoutcie czyli na papierze A4 uzyskać taki sam rysunek na wydruku A4. Czasami jest również jest taka potrzeba aby wydrukować tylko fragment tego Layout-u nawet w mniejszej skali i tu problem. Jak wydrukować na szybko na kartce A4 fragment rysunku przygotowanego na papierze A2 i to wydrukować np. do tego aby wprowadzić odręczne poprawki dla kreślarza.

 

piozdrawiam.

przestrzeń papieru coś nie tak z tymi skalami.pdf

Edytowane przez jowika
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Skala 0, która wyświetla się na pasku właściwości może być związana z zaokrągleniami. Proszę wpisać w pasku poleceń units i ustawić odpowiednią dokładność. Skala rzutni jest wyśietlana także ma pasku narzędzi Viewports (polecenie customize, zakładka Toolbars).

Jeśli chodzi o drukowanie z papieru oraz dopasowanie arkusza, to najlepiej w oknie drukowania (Ctrl+P) ustawić odpowiednią drukarkę, format np. A4, Layout, skalę 1:1 i kliknąć przycisk Apply to Layout, po czym wybrać Cancel. W tym momencie powinien ustawić się format jaki wybraliśmy, rzutnię można dopasować do arkusza oraz ustawić skalę. W przypadku drukowania fragmentu arkusza, można wybrać w polu What to plot: Window i wskazać jaki fragment ma być wydrukowany. W załączniku zrzuty.

 

Pozdrawiam

post-325-0-45202600-1379595582.png

post-325-0-12927400-1379595591_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Do Pawmal: mam dokładnie tak samo ustawione drukownie i Drawing Units.  A propozycja nie rozwiązuje problemu do końca , ale bardzo dziękuję. Nadal jest problem, wg mnie w programie jest coś nie tak.

Do Martin_S: załączam plik z problemem.

 

 

pozdrawiam

 

 

 

 

problemy z layoutem.dwg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Bez problemu udało sie mi to zrobić ..to jest np. rysunek A3 z fragmentem w skali 1:50 oraz rys. szczególowy w 1:20.

 

Skalowanie widac że działa ...ustawiamy bieżące skalowanie jesli dany fragment ma byc w zadanej skali, fragmenty rysunku można przeskalowywać także.

 

screeny krok po kroku mniej wiecej

 

ustawienie okna do drukowania w obszarze papieru formatki A3

post-140-0-06446500-1379609884_thumb.jpg

 

ustawienia korygujące i poprawiające (trzeba trochę treningu, by poznać głębiej zasady, filozofię i mechanikę skalowania CAD)

ustawienie rzutu pod skalę 1:50

post-140-0-01427000-1379610152_thumb.jpg

 

 

kopia na bok i ustawienie rzutu pod skalę 1:20 ..musi być porządek w obszarze modelu ...są fragmenty w różnych skalach mimo rysowania 1:1

post-140-0-53735800-1379610268_thumb.jpg

 

Po działaniach w obszarze modelu przechodzimy na obszar papieru i nakładamy na fomatkę A3 2 rzutnie

- pierwsza rzutnia ustawiona 1:20 (zoom wewnetrzny 1/20xp)

post-140-0-20482800-1379610298_thumb.jpg

 

- druga rzutnia ustawiona 1:50 (zoom wewnetrzny 1/50xp)

post-140-0-46189000-1379610435_thumb.jpg

 

Wydruk wzorcowy PDF A3 z 2 rzutniami w skalach 1:50 i 1:20 ...widać ewidentnie podobne proporcje hatchy i czcionek ...zasada skalowania działa na 100%

problemy z layoutem_korekta-Rysunek_A3.PDF

 

Plik DWG po prawidłowych ustawieniach: problemy z layoutem-korekta.dwg

 

 

 

Edytowane przez Martin_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dziękuję za odpowiedź. Nie wiem co zostało zmienione , ale rzeczywiście skale w widokach- rzutniach w layoutcie teraz są ok.

Jednak sposób wyświetlania zarówno dla skali 1:20 i 1:50 jest taki sam, czy może istnieje gdzieś możliwość zmiany ustawień sposobu wyświetlania ścian dla rzutni 1:20 o osobno 1:50 ?

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na danej rzutni prezentujemy zasadniczo dany fragment obszaru modelu w danej skali jaką ten dany fragment ma być zaprezentowany, to typowe zagadnienie CAD.

 

W  pliku problemy z layoutem-korekta.dwg

 w obszarze modelu kręślący CAD powinien prawidłowo odseparować fragmenty kreślone w danej skali i innej.

 

Tam są 2 fragmenty rzutów ...po lewej 1:50 po prawej 1:20

 

Po kliknięciu na każdy element po lewej widac ze ma we własciwościach Plot Ratio 50 ..czyli 1:50

a po prawej do skali 1:20, kazdy element ma własciwosci Plot ratio 20 czyli domyślne 1:20

 

tak samo to dotyczy wymiarów i tekstu ....

 

P.S. tak szczerze ...doszedłem do tego po 2 miesiącach testów przez przypadek , podczas eksperymentowania ze ścianami , wymiarowaniem i "zabawą" z Current Scale,

wczesniej zastępowywała mi to nakładka e-cad.

 

Jedynie co robie, to ustawiam tak by mieć np. czcionkę podstawową 2mm, nagłówkową 4mm, tytułową 8mm, dotyczy to samo wymiarów,

skale rodzaju linii to już ręcznie sam skaluje bo znam na pamięć ustawienia indywidualne by mieć estetyczny wydruk w zaleznosci od bieżącej skali.

Sporo czasu oprócz bieżącej pracy poświęcam na naukę programu by "łamać" to co niemożliwe, by nie ograniczało wyobraźni.

Stąd biorą sie pomysły na nowe narzędzia, a skoro ich nie ma to "omijam" te ograniczenia, eksperymentując,

np. ostatni problem "sciany warstwowe" to juz nie problem dla mnie ;)

 

Nastepny cel to "dowolne obiekty 2D/3D" ..tu poeksperymentuje mocniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ach, dopiero teraz zauważyłam ,że  w modelu zamiast rzutu są dwa rzuty i w dodatku drugi sztucznie przeskalowany. To całkowicie zmienia postać rzeczy i z mojego punku widzenia w zasadzie wcale nie rozwiązuje problemu , jeśli chodzi o potrzebę wyświetlania rzutni w różnych skalach. Wręcz przeciwnie niestety – to już naprawdę jest nie do przyjęcia ( bezsensowna konstrukcja programu!)

 

Przykład:

 

Jesteśmy w modelu, rysujemy kondygnację 1 - rzut  , na nim posadzki, meble, toalety itd. Wszyscy wiemy, że projektując architekturę zmiany wprowadzane są do ostatniej chwili i potrzebujemy wszystko rysować najlepiej na jednym rzucie ( kondygnacji)  , bo przynajmniej jak wprowadzana jest jakaś poprawka , to wprowadzamy ją właśnie w modelu czyli na wszystkich rzutniach ( fragmentach rysunku/ -ów)  a nie na dwóch modelach skopiowanych, bo to dwa razy więcej roboty.

 

Wróćmy do przykładu.

Przechodzimy na Layout i tu potrzebuję na jednym rysunku przedstawić kilka rzutni ( np. 1:100) :  jedną z samą posadzką na rzucie, inny z sufitami, inny z meblami, ale bez posadzki ( to da się zrobić włączając i wyłączając odpowiednie warstwy), a jeszcze inny to toaleta dla niepełnosprawnych w skali 1:20. Na koniec potrzebujemy jeszcze kolejnej w kolejnej rzutni ze schematem całego rzutu żeby pokazać  lokalizację tej toalety i guzik, nic  z tego.

 

Przypominam ,że mamy już rzutnie , a nadal wprowadzamy zmiany do naszej kondygnacji, jeśli będą dwie skopiowane to mamy już dwa razy więcej pracy i duże prawdopodobieństwo ,że na jednej kopi rzutu zostanie wszystko poprawione, a na drugiej już nie. Te zmiany naprawdę wnosi się do ostatniej chwili J.

Rozumiem, że rozwiązanie z kopiowaniem rzutu jest rozwiązaniem zastępczym, ale przecież chyba tak nie może zostać ! Nikt nie będzie kopiował  rzutu i potem poprawiał na dwóch , to trochę mija się z celem. 

 

Prośba do panów programistów, proszę wprowadźcie jakąś zmienną aby na jednej kartce można było wydrukować dwie rzutnie ( obraz tego samego modelu)  każda w innej skali, a sposób wyświetlania narysowanych elementów ( ściany , drzwi , wymiary, czcionka itp) dostosowany do skali rzutni. Nie każcie nam robić rzutni  "ręcznie" , takie rzeczy winien za nas załatwiać komputer, tu chodzi tylko o wyświetlenie rysunku. To narzędzie naprawdę dobrze działa np.  w Archicadzie i dodatkowo , ten sam rzut wyświetlany w różnych skalach daje wrażenie rysowania wielu rysunków ( i to różnych, jednych dokładniejszych innych mniej dokładnych ) .

Pozdrawiam.

 

Edytowane przez jowika
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to wygląda w Archicadzie ..prosiłbym o przykładowe obrazki  ... może uda sie inne podejście , bo "mechanika" skalowania, tak opisana z Archicada mi sie też podoba.

jako konstruktor , używam w/w techniki od lat tj. w obszarze modelu mam osobne części rysunku w odpowiednich skalach, i na kartce papieru rzutnie składam do "kupy" w całośc, na tej kartce.

 

 

ZWSOFT w pewien sposób wprowadził 2 rodzaje skal >1:100 lewa kolumna i <1:100 prawa kolumna ... mozna by cos takiego wprowadzic dla

bloków ...tzw. bloki ważne ...zawsze widoczne niezaleznie od skali,

bloki mniej wazne ...ale potrzebne przy szczegółach...uaktywnianie poleceniem użytkownika ..mogłoby byc zautomatyzowane (zmienna zalezna od skali np. <1:50...1:25, 1:20, 1:10) ..to tak na szybko przemyslenie mechaniki działania.

 

Ściągnałem Podręcznik do Archicada ..no i cennik .....napisze tak ...obecny stan ...to nie ta LIGA CAD ...obecny Archicad 17 bym porównał do Revita ...b. dopracowane funkcje do kreślenia 2D/3D.

Z drugiej strony jestem wstanie odtworzyć podobny budynek w ZWCAD ARCH+, który został stworzony w Revicie ...jak tworze konstrukcje żelbetową, ale cena jednego ,a drugiego to "przepaść".

Edytowane przez Martin_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaję sobie sprawę, że ZWCAD Architecture dopiero raczkuje, ale jowika ma tutaj rację. Powinien być jeden model i możliwość generowania rysunków w różnych skalach. Robiąc takie rzeczy "na około" powstaje większe prawdopodobieństwo popełnienia błędu poprzez przeoczenie czegoś przy kolejnych zmianach, a ideą tego programu chyba jest to aby poprzez modelowanie 3d popełniać tych błędów jak najmniej. Więc może jednak programiści pogłówkują nad takim rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie jest sytem dwustopniowy system skalowania

 

uproszczony

dla skal np. 1:500, 1:250, 1:200, 1:100  tzn >=1:100

 

i szczegółowy dla skal <1:100 np. 1:75, 1:50 ....

 

przydałby sie jeszcze, o ile dobrze rozumiem,  typowo do uszczegółowienia detali np. dla skal np. <1:30 np. 1:25 1:20 1:10 1:5 - odpowiednia reakcja bloków 2D na skalę, blok dynamiczny

reagujący na parametr Plot Ratio. Jesli zmienna np. <=30, 25, 20, 10, 5 to wtedy blok dynamiczny sie wyświetla w trybie 2D Wireframe, przy zmiennej >30 już nie.

 

Ale kontrola tych obiektów powinna byc poprzez jakąś zmienną włączaną na zasadzie: ON/OFF (Detailed Display Block by Plot Ratio) współgrająca z rzutnią. Takie mam wyobrażenie

sposobu działania, by było prosto i efektywnie.

 

Bazując na własciwościach obecnych i "standardowej mechaniki działania  CAD" prawdopodobnie powinienem to ominąć, poeksperymentuje ten "problem". :)

Edytowane przez Martin_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

Dziękujemy Państwu za wszelkie uwagi.

Program ZWCAD Architecture jest nowością na rynku oprogramowania i z pewnością będzie rozwijany.

Dzięki Państwa sugestiom może być jak najlepiej dostosowany do potrzeb użytkowników.

Za wszelkie opinie i propozycje ulepszeń jesteśmy ogromnei wdzięczni.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie