Poważny błąd wstawiania XREFów


2P

Rekomendowane odpowiedzi

Historia obrazująca błąd:

Dostają mapę od geodety w DWG.

Wstawiam ją jako załącznik XREF do całkowicie nowego pliku (New).

Punkt wstawiania 0,0 (jako domyślny)

Mapa się wstawia, ale nie jest wyświetlana we właściwym miejscu! 0,0 mapy nie pokrywa się z 0,0 mojego rysunku....

Ktoś powie: przesuń sobie! Ale najprawdopodobniej jeśli oba pliki (mój i tą mapę) prześlę dalej do kogoś z AutoCadem to zawartość rysunku się rozjedzie, bo ACAD podczyta z przesunięciem-prawidłowo!!! Miałem już takie sygnały od współpracowników - teraz wiem, że winny jest ZwCAD!!!! W obu rysunkach początek układu współrzędnych - World.

Co udało mi się ustalić:

Jeśli przekopiuję elementy mapy (Edit/Kopiuj) do nowego rysunku z orginalnymi współrzędnymi tworząc w ten sposób alternatywny plik z mapą, to ten plik podczyta się PRAWIDŁOWO!

Wniosek: coś siedzi w pliku DWG od geodety, że ZWCAD te pliki źle podczytuje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

w jakim dokładnie formacie jest ta mapa, eps, wmf?

Jeśli dobrze rozumiem:

- otrzymuje Pan plik dwg ze wstawioną mapą w formacie wektorowym, punkt zerowy mapy leży w 0,0 układu współrzędnych otrzymanego rysunku. Czy po otwarciu tego pliku w ZWCAD te punkty się pokrywają?

- po wstawieniu wyżej wymienionego pliku dwg, jako xref do nowego rysunku punkty się już nie pokrywają. Czy jest to przesunięcie xrefa (w sensie przesunięcia całego rysunku dwg), czy rysunek dwg wstawia się poprawnie, natomiast następuje przesunięcie samej tylko mapy?

Jakiego rzędu jest to przesunięcie?

Czy mógłbym prosić o przesłanie takiego pliku na maila.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Nie rozumiemy się. Wyjaśnię więc ponownie:

Od geodety otrzymuję plik dwg z narysowaną w nim mapą. Tzn Geodeta w AutoCADzie stawia kreski, łuki, wstawia bloki z drzewkami, budynkami itp. Ten dwg nic nie wczytuje, mapa jest narysowana w nim od zera elementami CADów (liniami, łukami itp...). Nie ma czegoś w stylu EPS, WMF. Mapa jest integralnym elementem DWGa. Po prostu mapa jest narysowana od razu w DWGu.

Czyli wszystkie elementy tego dwga-mapy mają swoje współrzędne i gdzieś jest punkt 0,0.

Podczytuję tego DWGa-mapę do drugiego, jako punkt wstawiania podaję 0,0.

Powinno być tak, że punkt 0,0 dwga-mapy leży w punkcie 0,0 rysunku nadrzędnego. A tak nie jest. Jest przesunięcie o wektor ok [150,80]. Przy czym są to liczby z częścią ułamkową, nic nie sugerujące. Wektor za każdym razem jest taki sam i dzieje się to zarówno w wersji ZwCAD 2008 jak i 2007.

Podsumowując: Punkt wstawienia DWGa (XREFa) jest 0,0 ale to nie jest punkt 0,0 w tym DWGu!!!

I dalej, jeśli przekopiuję wszystkie elementy mapy (linie, łuki, itp) do innego rysunku (New) w te same współrzędne tworząc jak gdyby kopię (od strony zawartości rysunkowej) pliku z mapą, to ten plik podczytując wg tej samej metody wszystko działa poprawnie.

Mogę przesłać ten "wadliwy" (?) plik z mapą - na jaki adres?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

przy wstawianiu Xrefa, ZWCAD przyjmuje punkt początkowy na podstawie zmiennej inbase - polecenie base.

Wartość zmiennej jest zapisywana w pliku dwg. Tak więc każdy plik dwg może mieć inny punkt wstawienia.

Domyślnie zmienna ta jest ustawiona na 0,0 czyli w początku układu współrzędnych.

Reasumując, jeśli mamy takie same rysunki w dwóch plikach dwg, a w jednym przestawimy zmienną inbase, to po wstawieniu do jednego pliku rysunki się "rozjadą".

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.