Wstawianie map WMS z serwerów gov.pl


Recommended Posts

Pracujemy obecnie nad dodaniem do naszych nakładek (np. ZWGeo, ZWTraffic) możliwości wstawiania map z zasobów z portali gov.pl.

Funkcjonalność jest w bardzo początkowej fazie, ale postanowiliśmy ją udostępnić. 

Możemy wybrać różne serwery z danymi i sprawdzić jakie udostępnia dane (warstwy). Następnie definiujemy obszar w który ma być wstawiona mapa. Wygląda to tak jak na animacji poniżej.

wms_cad.gif

 

Biblioteki do pobrania ZWMS.zip

Pobrany plik zip należy rozpakować do katalogu i poleceniem netload (tylko wersja ZWCAD Pro) wczytać plik ZWMS.dll
mapa_do_cad.png

Wtedy pojawi się dodatkowy panel. W pliku zip znajduje się również plik Plik_testowy.dwg, który został użyty podczas kręcenia filmu.

 

 

Link to comment
Share on other sites

W dniu 9.07.2021 o 22:43, dmatusz3 napisał:

Pobrany plik zip należy rozpakować do katalogu i poleceniem netload (tylko wersja ZWCAD Pro) wczytać plik ZWMS.dl

Czekałem na taką funkcjonalność wbudowaną w ZWCAD i kibicuję tej nowej nakładce. Ale za Chiny Ludowe nie mogę załadować tych bibliotek dll.
Do którego katalogu rozpakować tego zipa? Do c:\Szansa\ZWTraffic\2021\PL\ZWTRAFFIC czy c:\Program Files\ZWSOFT\ZWCAD 2021\ZWCAD ?. W obu przypadkach po uruchomieniu polecenia NETLOAD dostaję informację: ZWMS.dll Nie zostały załadowane.

PS. Ja używam nakładki WMS2CAD od Cubic Orb. Ma spore możliwości konfiguracyjne. Niestety sam program jest bardzo toporny i bardzo niestabilny. Dlatego czekam na coś od Was, co będzie porządnie zintegrowane z ZWCADem czy TRAFFICiem

Link to comment
Share on other sites

Funkcjonalność b. użyteczna ale parę uwag:

1. Załadowanie plików wms odbywa się w układzie 92 lub wgs84. A geodezyjne dane są w układzie "2000" - 4 różne zony. Żeby to działało (mam na myśli projektowanie) potrzeba jakieś formy transformacji współrzędnch.. inaczej to podpinanie działa jak przeglądarka..

2. ściąganie z serwera wms danych mi jakoś nie chce działać, tj dla przykładowego pliku w ukł 92 za cholerę nie chce zaladować rastra a dla pliku testowego raz załadowuje a raz nie. Jakieś ograniczenia są w pliku?

wskaż punkt:
wskaż przeciwległy punkt: https://integracja01.gugik.gov.pl/cgi-bin/KrajowaIntegracjaEwidencjiGruntow?SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&VERSION=1.3.0&FORMAT=image/png&WIDTH=4097&HEIGHT=2544&LAYERS=powiaty,powiaty_obreby,powiaty_uzytki,ekw,pesel,regon,zsin,geoportal,obreby,StanUslugPowiatowych,dzialki,numery_dzialek,budynki,uzytki,kontury&CRS=EPSG:2180&BBOX=217566.090597178,512942.042513065,218084.773400158,513777.323910072&STYLES=default,default,default,default,default,default,default,default,default,default,default,default
Nie udało się pobrać mapy !
msWMSLoadGetMapParams(): WMS server error. Image size out of range, WIDTH and HEIGHT must be between 1 and 4096 pixels.

3. próbowałam pobrać wms dla gesut.. serwis powinien działać, bo sprawdziłam na innym programie, tu nie chce się w ogóle załadować (choćby same obszary właczone do gesut)

Wskaż obrys: https://integracja.gugik.gov.pl/cgi-bin/KrajowaIntegracjaUzbrojeniaTerenu?SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&VERSION=1.3.0&FORMAT=image/png&WIDTH=4088&HEIGHT=2796&LAYERS=gesut,kgesut&CRS=EPSG:2180&BBOX=219512.344571675,506492.021231322,219636.591525453,506673.646622279&STYLES=default,defaultSystem.NotImplementedException: Metoda lub operacja nie jest zaimplementowana.
   w ZWLibrary.Raster.Insert(Point2d px, Vector2d size, Transaction tr)
   w ZWMS.WMS_Map_cmd.insert(String rasterPath)

4. Czy można i ew jak wprowadzać inne, własne linki wms? Są np mapy orto i cała masa map tematycznych..

5. Odptaszkowanie nie dizała. Można "za-ptaszkować" i właczają się wszystkie warstwy ale "od-ptaszkowac" wszystkich na raz się nie da

Link to comment
Share on other sites

z tym nie wczytywaniem wms-a (nie "zaciąga" tylko się kisi godzinę, albo od razu wywala błąd) to odwieczny problem serwera geoportalu. Ja używam wmsów, oprócz rzeczy oczywistych jak locus w terenie, to bentleya i Qgis-a i Geox-y.

Qgis zasadniczo jest odporny na niedoskonałość geoportalu, gdzie najwiecej wms-ów jest gromadzonych, ale tez mu się zdarzają zacięcia. Dawniej nawet w qgisie bywało tak, żeby coś załadować, trzeba było podpiąc pod polskiego wms-a się w nocy gdy wszyscy grzecznie śpią..

Nawet oprogramowanie bentleya w tym względzie szwankuje (odpalam mikrostację - kicha,  odpalam następnie qgisa - ładnie się ładuje

Dlatego nie "osądzam" tej funkcjonalności dlaczego w zw wms się nie ładuje, bo to wykraczająca poza moje kompetencje sprawa.. 

ale najważniejsze by wms-owe współrzędne transformować jakoś na układy map geodezyjnych, na których się pracuje, to chyba podstawowy problem...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share