ATTEXT poprzez skrypt nie działa

Recommended Posts

Problem dotyczy ZWCAD 2019 - VERNUM = "2019.03.15(43299)_x64"

Mam prosty skrypt, który działa m.in. na ZWCAD 2015+, uruchamiający komendę ATTEXT z parametrami pliku szablonu i wyjściowego. Dla testów działam wewnątrz katalogu C:\test\ (co by ścieżka nie była za długa i nie miała spacji i innych nietypowych znaków). Niestety, ZWCAD 2019 przy takim skrypcie wyrzuca błąd:

Cytat

Command: SCR
SCRIPT
Command: -ATTEXT
Enable entity selection or extract attributes as [Dxf/Cdf/Sdf/Objects] <Cdf>: C
Template file to load: "C:\test\extract_template.txt"
Enter output file: "C:\test\extracted_blocks.txt"
The output file could not be opened.
Enter output file: 

i oczekuje na podanie pliku wyjściowego. Niestety nie wiem, czy to ja coś robię źle, czy to po prostu błąd ZWCAD 2019? A może jest na to jakieś obejście?

Spakowane pliki testowe wrzuciłem jako załącznik test.zip

Plik ze skryptem:

dwg_z_blokami_script.scr

-ATTEXT
C
"C:\test\extract_template.txt"
"C:\test\extracted_blocks.txt"

Plik z szablonem:

extract_template.txt

BL:NAME C250000
BL:LEVEL N030000
BL:X N030004
BL:Y N030004
BL:Z N030004
BL:XSCALE N030004
BL:YSCALE N030004
BL:ZSCALE N030004
BL:ORIENT N012004
BL:NUMBER N030000
BL:HANDLE C100000
BL:LAYER C100000
NAME C250000
ARTICLE C250000

Dodam, że właśnie sprawdziłem, że zarówno poprzez okno dialogowe ATTEXT jak i poprzez konsolę -ATTEXT komenda działa prawidłowo, tylko że wymaga interakcji do podania ścieżki do pliku.

No i jeszcze dopowiem, że spróbowałem w ścieżkach do plików w skrypcie zamiast pojedynczych backslashy dać po dwa backslahe:

-ATTEXT
C
"C:\\test\\extract_template.txt"
"C:\\test\\extracted_blocks.txt"

i efekt jest jeszcze gorszy 😞

Cytat

Command: SCR
SCRIPT
Template file to load: "C:\\test\\extract_template.txt"
File not found.
Template file to load: "C:\\test\\extracted_blocks.txt"

Template file to load:

Proszę spróbować podać ścieżki w pliku scr bez cudzysłowów,

-ATTEXT
C
C:\test\extract_template.txt
C:\test\extracted_blocks.txt

wtedy

Command: _SCRIPT
Select script file<C:\test\dwg_z_blokami.scr>: "C:\test\dwg_z_blokami_script.scr"
Template file to load: C:\test\extract_template.txt
Enter output file: C:\test\extracted_blocks.txt
2 records extracted.

oraz zawartość extracted_blocks.txt

'CPEL_1968', 1, 0.0000, 1.0000, 0.0000, 1.0000, 1.0000, 1.0000, 0, 1,'391','2DE_OBJ_L1','Zestyk przełączny przerwowy',''
'CPEL_1965', 1, 0.0000, 0.0000, 0.0000, 1.0000, 1.0000, 1.0000, 0, 2,'32F','2DE_OBJ_L1','Zestyk zwierny',''

Dziękuję! Szybka i rzeczowa odpowiedź :) Oczywiście usunięcie cudzysłowów pomogło i w ZWCAD 2019 działa, nawet ze spację w ścieżce :)

Niestety w ścieżce posiadam spację i przez nią ZWCAD 2015+ sobie nie radzi - czy jest jakieś obejście problemu spacji w ścieżce ale takie uniwersalne, żeby ZWCAD 2015+ i 2019 potrafiły sobie z tym poradzić?

Jeśli nie jest to takie proste, to też nie jest problem - wystarczy, że zrobię sobie oddzielne pliki skryptów dla ZWCAD 2015 i dla ZWCAD 2019

Właśnie zauważyłem też taką ciekawostkę, że ZWCAD 2019 dużo dłużej niż ZWCAD 2015+ generuje pliki z listą bloków przy komendzie ATTEXT. Zmodernizowałem sobie skrypty do ATTEXT o komendy:

(setq s (getvar "DATE"))
[...] instrukcje skryptu ATTEXT [...]
(strcat "* Czas ekstrakcji atrybutow w programie " (getvar "VERNUM") " =  " (rtos (setq seconds (* 86400.0 (- (getvar "DATE") s))) 2 3) "s.")

I w efekcie otrzymałem taki rezultat:

ZWCAD 2015+

Cytat

12218 records exist in the extract file.
"* Czas ekstrakcji atrybutow w programie 2015.08.15(27483) =  0.706s."

ZWCAD 2019

Cytat

12218 records extracted.
"* Czas ekstrakcji atrybutow w programie 2019.03.15(43299)_x64 =  77.587s."

Trochę duża ta różnica, prawda.

Tak różnica jest spora.

Zapewne nie ma możliwości aby podesłał Pan rysunek do testów?

korzystając z Pana pliku zwielokrotniłem ilość bloków do prawie 25 tysięcy. Ten sam skrypt na 2021 SP2 wykonywał się około 2-3 sekund.

attext_test.gif

Nie mam pomysłu jak ujednolicić skrypt na obie wersje. Wyślemy zgłoszenie do ZWSOFT aby w plikach scr były teraz obsługiwane również cytaty.

Jedyny pomysł jaki mi się nasunął to ustawienie ścieżki dostępu do katalogu ze skryptami w opcjach 

image.png

Wtedy nie trzeba używać całej ścieżki a tylko nazwę pliku.

-ATTEXT
C
extract_template.txt
extracted_blocks.txt

attext.gif

No to może plik .scr generować w locie z pliku lsp po sprawdzeniu na której wersji jest odpalony. Z vernuma wyciągnąć nr wersji potem wygenerować scr (albo z cudzyslowani albo nie) albo wyeliminować scr całkowiecie zastępując go lispem 

Z SCR korzystam sobie w taki sposób, że w okienku wyboru pliku SCR mam odpalony katalog, w którym trzymam wszystkie pliki SCR jakich używam na komputerze. Domyślnie podpowiadana jest nazwa pliku SCR zgodna z nazwą pliku DWG i wtedy tylko zatwierdzam enterem wybór. W tej chwili tylko muszę pamiętać, żeby przy ZWCAD 2015+ wybrać plik z dopiskiem 2015. Na razie jest to czynność sporadyczna i chyba na razie powstrzymam się nad rozbudową skryptu, chociaż pomysł z LSP i vernum wydaje się być prostym i skutecznym patentem. Dzięki za pomysł!

@dmatusz3, super rozwiązanie (pół skrypt pół LISP) ale działa rewelacyjnie. Nawet foldery ze spacjami nie powodują konfliktów. Tylko trzeba pamiętać o podwójnym backslashu w ścieżce. Dzięki.

Trochę jeszcze stuningowałem kod w pliku SCR, żeby w łatwiejszy sposób dostosowywać go do innych plików DWG i ścieżki do plików podałem w oddzielnych zmiennych:

(setq
	template_file 	"C:\\test\\duzy_plik_testowy_template.txt"
	output_file 	"C:\\test\\duzy_plik_testowy_extracted_blocks.txt"
	)
(command "_-ATTEXT" "_C" template_file output_file)