Automatyczny podział rysunku wykonanego w modelu na arkusze


Rekomendowane odpowiedzi

Zwracam się z prośbą o sugestie i wskazówki do nowej funkcji, jaką zamierzamy stworzyć.

Chcielibyśmy opracować skrypt, który automatycznie podzieliłby rysunek w modelu na kolejne arkusze.

Załóżmy, że mamy rysunek np. drogi, która wygląda jak na rysunku poniżej.

2021-03-08 15_22_41-ZWCAD 2021 Professional Edition - [C__Users_dmatu_My Tresors_Dariusz's tresor_My.png

 

Chcielibyśmy go rozmieścić np. na 4 arkuszach. Przykładowe arkusze zaznaczyłem czerwonymi prostokątami.

2021-03-08 15_22_55-ZWCAD 2021 Professional Edition - [C__Users_dmatu_My Tresors_Dariusz's tresor_My.png

 

Teraz uruchomilibyśmy nasz skrypt. Na podstawie prostokątów utworzone zostałyby 4 arkusze z dokładnie taką zawartością jak w czerwonej ramce. Dodatkowo utworzylibyśmy również legendę, na której byłby zaznaczony układ wszystkich arkuszy, jak na rysunku poniżej.

2021-03-08 15_36_21-ZWCAD 2021 Professional Edition - [C__Users_dmatu_My Tresors_Dariusz's tresor_My.png

 

Czy ktoś ma jakieś sugestie odnośnie takiej funkcji?

Czy robicie "na piechotę" podobne rzeczy?

Może radzicie sobie jakoś inaczej?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dróg nie rysuje, ale przy rzutach dużego budynku to narzędzie byłoby także użyteczne. Dotąd robię wszystko ręcznie (duża rzutnia i z niej albo "wycinam" fragmenty, albo kopiuję tą rzutnię i odpowiednio dopasowuje), ale jakby udało się to nieco zautomatyzować - świetnie.

Jedyne, co osobiście by mnie ucieszyło to możliwość ustalania dowolnej skali dla takich ramek.

Widzę także inne zastosowanie tego skryptu - szybsza możliwość generowania rzutni przy rysunkach wieloskalowych bezpośrednio z modelu (np. rzut w 1:50, widok w 1:25 i detal 1:10/1:5) - o czym chyba kiedyś pisałem/sugerowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostszym rozwiązaniem byłoby wstawianie bloku (w formie owego prostokata) w modelu, który byłby na podstawie jego punktu wstawienia, obrotu (+ informacji o skali) reprezentowany (rzutnią) w osobnym Layoucie. To bylo juz klepane na cad.pl parę lat temu.

Edytowane przez kojacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja rysuje drogi :) Taki skrypt oszczędzi wiele czasu. Rysuje też  plany zagospodarowania przestrzennego, tu często mam potrzebę podziału dużego planu na arkusze np A3. Drukuję też wtedy podglądówkę z podziałem i numeracją arkuszy, przydała by się funkcja wstawiająca taki numer w rogu na poszczególnych arkuszach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projektuję drogi i dzielę długie rysunki używając "Arkuszy" i komendy MVSETUP.
Wbrew pozorom, jest to bardzo łatwe i nie ma z tym dużo roboty. Można sobie dowolnie podzielić rysunek na mniejsze arkusze, obrócić, wyskalować, włączyć lub wyłączyć wybrane warstwy. W modelu mam projekt w całości a w arkuszach wstawiam: ramkę, tabelkę i legendę (jako bloki z atrybutami).
Ale gdyby był do tego jakiś automat, to super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Mi pasowało by numer znajdował się w miejscu gdzie zwykle jest tabelka, tj dolny prawy narożnik, i jak by się obracał równolegle do ramki, to był by miut... To pokazuje orientację rys, a nie zawsze droga układa się tak ładnie, czasek rys trzeba obrócić. Nazwa rys fajnie było by gdyby była zautomatyzowana ale z plusem, tj możliwość dodania do kolejnego nr przedrostka i "zarostka".. czasem rys na nazwę Ark-1, a czasem S-15-TJ-gl, gdzie 15 to kolejny numer. No i żeby te automatyczne opisu dały się ręcznie edytować, bo nie zawsze jest tak różowo. Reszta jw..

Ps, Plany te kilometrowe wolę robić w bentleyu, bo zw, nawet zw22, mimo wszystko nie wydala wydajnościowo, ale taki "myk" jest tak bardzo pożyteczny, że warto tylko to zrobić w ZW. Czasem mam kilometrowe profile któe robię w zw, więc do tego się przyda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie