Analiza nasłonecznieni ZwCAD Pro


Parikon

Rekomendowane odpowiedzi

W silniku renderującym ZwCAD-a jest możliwość ustawienia punktu na kuli ziemskiej, dnia i godziny. Co w zasadzie wystarczy do analizy nasłonecznienia. Spróbowałem i wyszło mi coś takiego.

 

large.1841828529_21mar_15_00.........jpg.f96fc64a88987523cba4a636d135e240.jpg

Na ile można zaufać tym ustawieniom? Przykładowo : Wrocław 51°06′36″N 17°01′20″E .  W ZwCAD wpisuje 51,06 N i 17,01 E Czy to prawidłowe podejście?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na ile można zaufać tym ustawieniom ZwCAD?

1. Oszacowanie wysokości i azymutu słońca to zagadnienie astronomiczne  . 

Można je wyliczyć dokładnie np na stronie  http://astronomia.zagan.pl/pliki/pozycja_slonca.html   wprowadzając współrzędne geogr. i czas. 
Dla zadanej pozycji wyszło : 

       w dniu 6 grudnia 2019 o godz 12:00azymut : 184.13 deg  wysokość  16:36 deg    ( screen ) . 

2. A teraz propozycja jak zweryfikować algorytmu w ZwCAD  :
a) do rysunku proponuję dodać pionową kolumnę o znanej wysokości np. 10 m  - tworzącą  zegar słoneczny.
b) na poziomie ziemii dodać jeszcze grid o odp. dobranym rastrze np. 1m  .

Teraz długość i  kąt rzucanego cienia względem północy  pozwolą odtworzyć kąty algorytmu Zwcada  . 

Jeśli kolega poda wyniki na forum to wszyscy będziemy wiedzieć czy ufać algorytmowi ZwCAD  ;-)  

Mikołajkowe pozdrowienia,

J.

PS: Gdyby ktoś chciał wstukać odp. formuły np do do smath to na stronie  https://gegra.jimdo.com/strona-g%C5%82%C3%B3wna/geografa-fizyczna/wysoko%C5%9B%C4%87-g%C3%B3rowania-s%C5%82o%C5%84ca/  są odp. formuły .
 

Kalkulator_Azymut_i_wysokosc_slonca.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra propozycja na porównanie. Natomiast jest jeszcze kwestia wpisania danych. Przykładowo 51stopni i  6 minut to wypadało by zamiast wpisywać 51,6 wpisać 51,10. Pytanie zatem brzmi:  Czy szerokość i długość to liczba, czy też przecinek pełni rolę separatora?

51st.6minut 36 sekund = 51 +  (6*60+36)/3600 = 51,11

Edytowane przez Parikon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw na podstawie danych @JasW stworzyłem podłoże. Granica między bryłami, których rzut to kwadrat wyznacza kierunek północ- południe. Małe koło w środku wyznacza zasięg cienia 10 metrowego obiektu jaki wychodzi z podanego kąta padania promieni słonecznych. Duże koło, podzielone dwoma kolorami wyznacza podany azymut. W centrum ustawiłem dziesięciometrowy stożek o średnicy podstawy 1 metr. A oto wynik renderingu.

large_SUN.jpg.546e3b4d31abc17c4675c898d9258949.jpg

Wniosek. Jest OK! Dane punktu na ziemi wpisałem bez przeliczania minut na dziesiętne po przecinku, czyli zapewne w zaokrągleniu.

A tu widok z góry. 10 metrowy walec o średnicy metra zamiast stożka.

large_SUN2..jpg.14f64f804d5b0c3910e4b176da4dda2e.jpg

Edytowane przez Parikon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.12.2019 o 15:36, pawmal napisał:

Witam,
Pracujemy nad tym i w przyszłym tygodniu postaramy się udzielić odpowiedzi. Trzeba jednak pamiętać, że na uzyskanie miarodajnych wartości ma wpływ bardzo wiele czynników.
Pozdrawiam

 

Wpisując 51,99 program nie widzi problemu, więc zapewne szerokość i długość geograficzną trzeba podawać po przecinku  z przelicznikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie