sprzętowe pytania


s1016

Rekomendowane odpowiedzi

Być może problem nie do tego działu, ale żaden inny mi nie podchodził.

Pytanie techniczne czy Zwcad wykorzystuje wielowątkowość?

Zastanawiam się nad zmianą komputera i nie wiem czy iść w ilość rdzeni i wydajność ogólna procesora czy wydajność pojedynczego rdzenia. 

Jak jest z z procesorami AMD Ryzen które mają oszałamiająca ilość cache i  więcej rdzeni (niż w podobnej cenie i7 ) i co za tym idzie większą wydajność całości ale słabsze pojedyncze wątki, ktoś testował ?

Jak wielką rolę odgrywa procesor GPU, czytałem ze Zwcad nie wspiera quatro, ale czy odczuję róznicę na geforce za 500zł a za 1000zł.

Dodam, że pracuję tylko 2D, ale zdarza się ze z bardzo dużymi mapami. 

W chwili obecnej pracuje na laptopie z cpu i7-3630M, karta geforce 650M (ale z racji tego, że sa dwie karty nigdy do końca nie wiem, która pracuje mimo ze ustawiam gf650M jako domyslna dla Zwcada).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracuję na dwóch komputerach, w jednym jest AMD Ryzen 5 2600X, a w drugim  Intel Core i7-8700K.
Robiąc podobne operacje, pracują na tych samych plikach praktycznie nie widzę różnicy w prędkości.

Ale mówiąc mocno subiektywnie, lepiej mi na Ryzenie, system Windows ma większą lekkość, chociaż nie do końca wiem jak to zjawisko wytłumaczyć 

Projektując w ZWCAD różnic nie widzę pomiędzy procesorami.

Karta graficzna nie ma znaczenia, natomiast myślę, że zdecydowanie wydajność poprawi szybki dysk twardy np. coś takiego https://www.komputronik.pl/product/357320/samsung-960-evo-m-2-1tb.html

Jeśli chodzi o wielowątkowość (powiem obrazowo z pewnymi uproszczeniami):

  • ZWCAD+ potrafił wykorzystać max 2 rdzenie i było to zaszyte mocno w samym jądrze,
  • Od ZWCAD 2017 do obecnego zmieniono sposób obsługi wielowątkowości, przekazując większą kontrolę dla systemowi operacyjnemu, dzięki czemu może wykorzystać wszystko, ale nie zawsze.

Trzeba pamiętać o tym, że pewnych zadań nie można wykonać wielowątkowo. Np. obliczanie liczb Fibonacciego, gdzie każda następna jest sumą dwóch poprzednich. 
Gdybyśmy chcieli liczyć to w wielu watkach, to i tak jeden musiałby czekać na drugi, co w efekcie spowolniłoby proces.

ZWCAD operuje na bazie danych, a tam operacje są kolejkowane. Na przykład mamy 100 par punktów i chcemy połączyć liniami odpowiednie pary. Musimy to robić po kolei.

Ale inaczej jest za operacjami obliczeniowymi, które nie zależą od siebie. Jako przykład podam aplikację do nestingu, gdzie sprawdzamy tysiące kombinacji i układów i wybieramy najlepszy. Możemy programowo wybrać czy ZWCAD ma to przeliczać wielowątkowo, czy w jednym wątku. 

Dla poniższego przypadku liczenie wielowątkowe było 8 razy szybsze, co przekłada się na kilka, kilkanaście minut.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie