Blok ze współrzędnymi X i Y


Mirao

Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 17.07.2018 o 08:59, dmatusz3 napisał:

Powyższa funkcjonalność z fieldami w atrybutach bloku będzie dostępna od wersji ZWCAD 2019.

Poniżej film jak tego dokonać.

 

Sprawdziłem, metoda z fieldami działa. ALE!

1. Taki plik zawierający wstawione bloki wczytany do wcześniejszych wersji ZW lub pierwowzoru CAD wyświetla rysunek z samymi zerami zamiast ostatnich wartości - to dyskwalifikuje narzędzie.

2. Współrzędne odświeża REGEN, a REGENALL już nie. Tak powinno być?

3. REGEN odświeża wszystko, a czasem przydałaby się grupa takich bloków pokazująca współrzędne względem bieżącego układu współrzędnych. Czyli regeneracja wskazanych bloków.

Dlatego jak dla mnie LISP w tym spisuje się znacznie lepiej i stosuję go do generowania tabeli współrzędnych geodezyjnych z mapy wraz z uaktualnieniem po przesunięciu punktów, a inny kod do wstawiania kot wysokościowych względem tymczasowych układów współrzędnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, poprzednie wersje ZWCAD nie obsługiwały tej funkcjonalności.

REGENALL powinno także odświeżać wartości atrybutów (wysłaliśmy zgłoszenie). Odświeżenie atrybutów pojedynczych bloków można uzyskać poprzez polecenie _UPDATEFIELD.

Natomiast tak na marginesie nie mam pojęcia dlaczego ten sam rysunek nie działa w AC. Sprawdzaliśmy rysunek w wersji AutoCAD LT 2017, 2018, 2019. Wyświetla tylko zera.

Być może my coś źle robimy, ale na samym forum AC jest info, aby dokładnie tak robić.

https://knowledge.autodesk.com/support/autocad/troubleshooting/caas/sfdcarticles/sfdcarticles/AutoCAD-fields-do-not-update-in-a-block.html

 

Co więcej jeśli tą samą metodą stworzymy rysunek w AUTOCAD, to pojawią się wartości różne od zera, ale nie można odświeżyć wartości. Jeśli zapiszemy i otworzymy w ZWCAD 2019 to pojawią się rzeczywiste wartości.

fieldy_atrubut.gif

 

Oto plik utworzony w Autocad 2018 att-field2.dwg

 

Nie mam pomysłu dlaczego tak jest.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że sprawa starszych wersji powinna być rozwiązana tak, że w nich powinny pojawić się wartości ostatnio zapisane bez możliwości edycji, update itd. Jako pola tekstowe. Może powinno się to uzależnić od wersji DWG?

Taka jest chyba filozofia kompatybilności DWG w dół. Bo bez tego strach wysyłać komuś pliki DWG z tą funkcjonalnością - łatwo o pomyłkę.

A może powód tych problemów to sprawa wersji DWG w jakiej zapisuje się plik... Robiąc testy nie zwracałem na to uwagi, a dziś nie mam jak tego sprawdzić....

Ogólnie FIELDy mogą być bardzo przydatne - kierunek w dobrą stronę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pobożne życzenia - skąd wcześniejsza wersja "ma wiedzieć" co przyniesie przyszłość? Inna sprawa że Autodesk, tworzy nowe funkcjonalności w "sprytny" sposób. Przykładowo, graficznie obiekty typu CenterLine czy CenterMark, albo "nowe" szyki (Rectangular / Polar / Path ARRAY), będą widziane w programach ich nie obsługujących, jako bloki anonimowe. To generalnie są odniesienia do bloków, jednak w istotny sposób się różniące między sobą. Poruszyłem to we wpisie: https://kojacek.wordpress.com/2018/04/20/typy-odniesien/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.07.2018 o 23:02, kojacek napisał:

To pobożne życzenia - skąd wcześniejsza wersja "ma wiedzieć" co przyniesie przyszłość? Inna sprawa że Autodesk, tworzy nowe funkcjonalności w "sprytny" sposób. Przykładowo, graficznie obiekty typu CenterLine czy CenterMark, albo "nowe" szyki (Rectangular / Polar / Path ARRAY), będą widziane w programach ich nie obsługujących, jako bloki anonimowe. To generalnie są odniesienia do bloków, jednak w istotny sposób się różniące między sobą. Poruszyłem to we wpisie: https://kojacek.wordpress.com/2018/04/20/typy-odniesien/

Akurat w tym przypadku to nie jest takie trudne do zrobienia. Wystarczy, że zapisując w pliku DWG dla niższej wersji atrybut z field zostanie zapisany jako zwykły atrybut z tekstem na stałe. Dzięki temu treść rysunku pozostanie taka sama, a nie będzie działać tylko automatyzacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.07.2018 o 23:02, kojacek napisał:

To pobożne życzenia - skąd wcześniejsza wersja "ma wiedzieć" co przyniesie przyszłość?

Myślę, że to wszyscy rozumieją bez problemu.

Nie rozumiem jednak dlaczego, przykładowy plik, jak ten

Dnia 20.07.2018 o 09:56, dmatusz3 napisał:

Oto plik utworzony w Autocad 2018 att-field2.dwg

według przepisu ze strony 

Dnia 20.07.2018 o 09:56, dmatusz3 napisał:

Być może my coś źle robimy, ale na samym forum AC jest info, aby dokładnie tak robić.

https://knowledge.autodesk.com/support/autocad/troubleshooting/caas/sfdcarticles/sfdcarticles/AutoCAD-fields-do-not-update-in-a-block.html

nie aktualizuje współrzędnych w AutoCAD 2017, 2018, 2019.

Prosiłbym o podpowiedź co robimy źle, abyśmy nie brnęli w ślepą uliczkę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie