tryb orto 2017


Omegus

Rekomendowane odpowiedzi

vernum = "2017.07.21(19945)_x64_S"

Zauważyłem że nie zawsze działa poprawnie tryb "orto", tzn. przy włączonym trybie czasami można narysować linię nieprostopadłą, w przypadku wpisywania długości z klawiatury nie zawsze pojawia się napis orto przy wskaźniku myszki i wówczas linia nie będzie prostopadła, w załączniku zamieszczam linie narysowane przy włączonym trybie orto - jak widać można narysować nieprostopadłe linie

orto.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

potwierdzam, że u mnie również pomimo włączonego trybu orto program potrafi narysować linie nieprostopadłe. Początkowo myślałem, że mam po prostu wyłączony tryb orto, ale jednak nie. Później myślałem, że może przypadkowo złapałem jakiś punkt charakterystyczny, ale również nie to jest przyczyną (potwierdziłem błąd na obszarach rysunku bez obiektów). Nie udało mi się do tej pory znaleźć przyczyny albo uchwycić momentu, w którym problem występuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorki ale mogę tylko opisowo:

Rysuję linie całkowicie poziome i pionowe. ORTO wyłączone, lokalizacja względem obiektu włączona.

- mam linię (poziomą).

- chcę narysować prostopadłą do niej o długości np.5 - klikam 1-szy punkt linii, celuję w tą narysowaną wcześniej (ORTO wyłączone) - jest znaczek prostopadłość,

- myszka trochę ucieknie (chociażby milimetr) - wystarczy oderwać rękę od myszki aby wpisać wartość na klawiaturze, (znacznik prostopadłości dalej jest widoczny i w tym miejscu w którym był!). Nawet nie musi myszka "uciekać "- jak się robi szybko to kursor praktycznie nigdy nie jest dokładnie w miejscu zaznaczenia (po to są w końcu te wskazania).

- wbijam długość linii np.5, enter

- linia wychodzi krzywo w stronę kursora. Czasem odchylenie jest promilem w porównaniu z długością ale jest.

 

EDIT:

Na odwrót, czyli tak jak @Omegus - w wersji co testuję też czasami wychodzi krzywo. I tak samo - łapie położenie kursora i rysuje linię dokładnie w jego stronę.

Edytowane przez bobik_123
test na ORTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 taki objaw może wystąpić przy wyłączonym trybie snapa ze śledzenia (F11 wyłącza i włącza). Z włączonym śledzeniem (taki sznurek zielonkawy) widać lepiej do czego się snapuje i rysowanie jest przy tym dużo szybsze i dokładniejsze.

po drugie mając włączone wszystkie snapy (dla wygody) można przypadkowo złapać zamiast prostopadłości nearest (bliski?), ale jak się ma F11 włączony to widać co się łapie, więc wracamy do F11

po trzecie wydaje mi się, że gdzieś się ustawia czułość przyciągania snapów, tj być może options ->drafting -> smartsnap marker size - może to powiększenie okienka snapa odsuwa łapanie snapa nearest  poza obszar przyciągania innych snapów? może jakaś zmienna systemowa lub tajemniczy ptaszek? nie wiem, bo u mnie z F11 rysuje się konstrukcyjnie szybko sprawnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a przy rysowaniu tej błędnej linii czasem przypadkowo nie łapie się snap gdzieś po drodze? Jeśli rysując (nawet w orto czasem mi się zdarza) złapiemy po drodze snap np narożnika to linia będzie skonstruowana tak że będzie przebiegać przez ten narożnik (z boku) i mieć długość taką jaką wpiszesz z klawiatury. Przy dużym zagęszczeniu linii może się coś przypadkowo złapać. Najlepiej wyłącz snap (F3) przed wpisywaniem długości i dopiero wstawiaj koniec linii tak daleko jak chcesz. Lub używaj zbliżenia przy pozbyć się przypadkowych linii z widoku. Mi orto i snapowanie w zasadzie dobrze chodzą (kwestia precyzji rysowania). Jeśli to nie pomoże to reinstalacja zw, na czysto.. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, dmatusz3 napisał:

Czy chodzi o taki objaw jak na filmie poniżej?

Proszę zauważyć, że na załączonym przez Omegus screenie żaden segment polilinii nie łączy się a kierunki rysowania kolejnych segmentów nie pokrywają się z poprzednimi.
Gif zaprezentowany przez Pana pokazuje zupełnie coś innego. Rysuje Pan kolejne segmenty polilinii chwytając punkty charakterystyczne poprzednich segmentów (środkowy lub końcowy). Oczywiste jest, że w ten sposób można narysować nieprostopadłą linię/polilinię... w każdym z programów CAD, z którymi mam lub miałem styczność działa to tak samo. To nie jest problem tylko normalne zachowanie się programu. 
Zakładając, że użytkownik Omegus zaczynał rysowanie polilinii od lewego górnego punktu (lub prawego górnego punktu), trudno byłoby narysować 2 i 4 segment (patrząc od lewego górnego punktu) lub 3 i 5 segment (patrząc od prawego górnego punktu) nawiązując do punktów charakterystycznych poprzednich segmentów.

Wszyscy powyżej szukają przyczyny w przypadkowym uchwyceniu punktów charakterystycznych a wydaje mi się, że nie tutaj tkwi problem. Tak jak pisałem w poprzedniej wypowiedzi, problem występuję również wtedy, gdy pokazuję kierunek prostopadły i wskazuję go w zupełnie pustym miejscu w przestrzeni modelu (brak obiektów w obszarze wskazania). Nie wyświetla się na ekranie ani złapany punkt charakterystyczny, ani wektor śledzenie względem jakiegoś innego punktu...

Używam ZWCada od wersji 2012+ i w poprzednich wersjach (PLUS) takiego problemu nie było. Pojawił się dopiero w wersji 2017.


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że rozmawiamy w tym wątku o różnych problemach:

  • rysowanie bez przyciągania do obiektów w trybie orto @Omegus, @Chris
  • rysowanie z przyciąganiem do uchwytów @bobik_123.

Proszę dać nam chwilę na sprawdzenie tego.

@Omegus Wstrzymał bym się jeszcze z "czystą instalacją".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi problem jak sądzę dotyczy kierunku rysowania. Tutaj priorytet ma położenie kursora zamiast uchwyt.

snap-problem.gif

 

Oba powyższe problemy zostały przesłane do ZWSOFT. Nie wiem czy uda się to poprawić jeszcze przed oficjalną wersją, zobaczymy.

Natomiast problem ze snapem można tymczasowo obejść w taki sposób, jak na filmie.

snap-problem-sol.gif

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dmatusz3 napisał:

Drugi problem jak sądzę dotyczy kierunku rysowania. Tutaj priorytet ma położenie kursora zamiast uchwyt.

zdecydowanie tak.. udało mi się to zjawisko potwierdzić przy trybie nieorto z uchwytem.. to błąd b. istotny. Przy rysowaniu dokładnym można tego nie uchwycić Niezależnie czy się wyświetla etykieta czy nie linia celowana o zadanej długości nie trafia w cel tylko w krzyż. tryb orto + brak etykiety - też błąd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

ZWCAD 2018 SP2 beta

Dnia 6.09.2017 o 10:11, dmatusz3 napisał:

W momencie gdy nie pojawi się etykieta pod kursorem wtedy linia nie zostanie narysowana poprawnie.

Wydaję mi się, że problem z rysowaniem w trybie orto został naprawiony, ale ciągle występuje gdy jest włączone śledzenie biegunowe. Gdy nie ma etykiety, program nie rysuje linii wzdłuż śledzenia.

sledzenie.png.912dcf2b1920ea4b35c262c70410eff7.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

ZWCAD 2018 vernum = "2018.03.16(29562)_x64" zauważyłem problem z przeciąganiem  uchwytów np. linii/polilinii.

Procedura, podczas której wystąpiły problemy. Wybieram uchwyt, wskazuję kierunek, w którym chciałbym przeciągnąć uchwyt i wpisuję wartość przesunięcia (tryb orto włączony).
Czasami uchwyt zostaje przesunięty w przeciwnym kierunku niż określiłem to na ekranie. Próbuję wyłapać jakiś schemat, który pozwoliłby wyłapać problem, ale póki co nie udało mi się to...
Z tego co pamiętam w SP2-beta miałem sporadycznie podobne objawy.
Czy wystąpiły u kogoś podobne problemy?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

To dotyczy _stretch, które jest domyślne przy złapaniu uchwytu.

wprowadzanie dynamiczne powoduje, że zmienia się długość obiektu, a nie wskazuje odległość rozciągnięcia.

Zgłosiłem kilka dni temu ten temat do producenta.

Tymczasem - wystarczy do tego wyłączyć wprowadzanie dynamiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.03.2018 o 13:33, Adam Klaczek napisał:

Tymczasem - wystarczy do tego wyłączyć wprowadzanie dynamiczne.

Witam,

z tego co udało mi się zauważyć i co pamiętam, problem występował u mnie przy wyłączonym trybie wprowadzania dynamicznego (rzadko korzystam z tego trybu).
Następnym razem postaram się zwrócić uwagę czy tryb Dynamic input jest ON czy OFF.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

udało mi się uchwycić na filmie problem z nieprawidłowym stretchowaniem linii za pomocą gripów.

ZWCAD 2018 SP2 vernum = "2018.03.16(29562)_x64" (read only)

Potwierdzam, że owy problem występuje przy wyłączonym trybie DYN INPUT.
Załączam film prezentujący zachowanie programu przy próbie rozciągnięcia linii/polilinii o konkretną wartość. Program skraca linię zamiast ją wydłużać.

Nagrywaj_2018_04_03_14_34_42_731.mp4

Nagrywaj_2018_04_03_14_31_45_686.mp4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie