• 2

Wyświetlanie etykiety z odległością i kątem - rozszerzenie funkcji [Wprowadzono w ZWCAD 2018]


Chris

Pytanie

Czy możliwe jest rozwinięcie narzędzia, które wyświetla etykietę z wartością odległości i kąta w trakcie śledzenia biegunowego w taki sposób, że etykieta wyświetla się również niezależnie od tego czy śledzimy punkt (poza trybem śledzenia biegunowego).

Dokładnie chodzi mi o to, żeby np. po wybraniu komendy linia/polilinia i oznaczeniu pierwszego punktu wykonywanej komendy etykieta z odległością i kątem wyświetlała się nawet gdy nie śledzę punktu początkowego (lub każdego innego). Po prostu wskazuje mi odległość i kąt w jakim położony jest obecnie znacznik względem punktu zaczepienia. Oczywiście żeby działało to zarówno przy włączonym jak i wyłączonym trybie orto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Podpinając się. Obecnie pod klawiszem F6 mamy możliwość : wyłączenie śledzenia/współrzędne względem początku układu/odległość i kąt względem punktu odniesienia. 

Może warto uzupełnić po kolejnym wciśnięciu F6 o opcję odległości względem punktu odniesienia w układzie ortogonalnym.

sledzenie.png.8c1a88007618a1752a3a271966741476.png

Edytowane przez perlon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, alf napisał:

A czy w trybie śledzenia  obracanie "orto" względem ostatniego narysowanego obiektu zostało wprowadzone [...]

Dzień dobry,

Wydaje mi się, że wystarczy zastosować śledzenie biegunowe z przyrostem kąta = 90 i pomiarem względem ostatniego segmentu:

biegun.png.ac78ebc24ef33727685711f773495444.pngbiegun2.thumb.png.7b229c7c2524db7f2678f5f26ed36432.png

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Dnia 15.02.2017 o 08:45, perlon napisał:

Podpinając się. Obecnie pod klawiszem F6 mamy możliwość : wyłączenie śledzenia/współrzędne względem początku układu/odległość i kąt względem punktu odniesienia. 

Może warto uzupełnić po kolejnym wciśnięciu F6 o opcję odległości względem punktu odniesienia w układzie ortogonalnym.

sledzenie.png.8c1a88007618a1752a3a271966741476.png

Witam,

dokładnie o coś takiego mi chodzi, ale żeby było to przeniesione na etykietę przy krzyżu nitkowym.

Obecnie żeby zobaczyć wartość odległości i kąta muszę skakać oczami przez cały ekran, a z etykietą jest ta zaleta, że wzrok skupiony jest na punkcie docelowym.
Przy małych monitorach może nie ma to aż takiego znaczenia, ale przy większych już tak, zwłaszcza jeśli rozdzielczość ekranu to 2560x1440 lub 4K.
Dodatkowo dobrze byłoby wprowadzić zmienną, która pozwalałaby na kilka ustawień wielkości etykiety (niestety w czasach monitorów 4K i dość słabego skalowania ekranów przez Windowsa i programy myślę, że opcja byłaby bardzo przydatna).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Poniżej zamieszczam plik ze skryptem, który wyświetla pewne informacje obok kursora. Jesteśmy otwarci na wszelkie pomysły.

Skrypt działa na ZWCAD 2017 Standard i PRO.

Do uruchomienia potrzebne jest polecenie LL. Skrypt ładujemy jak zwykły LISP, lub po prostu przeciągamy na obszar rysunku.

To jest bardzo wczesna wersja, więc bardzo proszę się nie bulwersować i irytować.

2017-02-23 10_31_00-ZWCAD 2017 Wersja profesjonalna - [Rysunek1.dwg].png

PowerDraw_LL.zel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Dnia 18.02.2017 o 05:55, Chris napisał:

Witam,

dokładnie o coś takiego mi chodzi, ale żeby było to przeniesione na etykietę przy krzyżu nitkowym.

Obecnie żeby zobaczyć wartość odległości i kąta muszę skakać oczami przez cały ekran, a z etykietą jest ta zaleta, że wzrok skupiony jest na punkcie docelowym.
Przy małych monitorach może nie ma to aż takiego znaczenia, ale przy większych już tak, zwłaszcza jeśli rozdzielczość ekranu to 2560x1440 lub 4K.
Dodatkowo dobrze byłoby wprowadzić zmienną, która pozwalałaby na kilka ustawień wielkości etykiety (niestety w czasach monitorów 4K i dość słabego skalowania ekranów przez Windowsa i programy myślę, że opcja byłaby bardzo przydatna).

Witam
W wersji z dnia 23.01.2017r. po włączeniu śledzenia biegunowego, przy kursorze pojawia się właśnie odległość i kąt.
Jeśli taka informacja nie pojawia się, to potrzeba zresetować profil przy zamkniętym programie ZWCAD przez zmianę nazwy katalogu pl-PL lub en-US w takiej lokalizacji:
%appdata%\ZWSOFT\ZWCAD\2017
Pozdrawiam

wspol_wzgledne.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, pawmal napisał:

Witam
W wersji z dnia 23.01.2017r. po włączeniu śledzenia biegunowego, przy kursorze pojawia się właśnie odległość i kąt.
Jeśli taka informacja nie pojawia się, to potrzeba zresetować profil przy zamkniętym programie ZWCAD przez zmianę nazwy katalogu pl-PL lub en-US w takiej lokalizacji:
%appdata%\ZWSOFT\ZWCAD\2017
Pozdrawiam

Witam,

niestety etykieta ne wyświetla się w trybie orto. Poza tym wyświetla się tylko wtedy, gdy aktywne jest śledzenie biegunowe a nie zawsze z tej funkcji korzystam. Jest to jakieś ograniczenie. Zależy mi bardziej na tym żeby ciągle wyświetlała się etykieta, niezależnie czy jest to tryb śledzenia biegunowego, czy orto (on/off).... coś na wzór AutoTrack w AC, niestety AutoTrack działa tylko w trybie orto. ZWCad mógłby być wyposażony w takie narzędzie ale niezależnie od trybu.
Czy ZWSoft nie mógłby rozwinąć narzędzia, które działa przy śledzeniu biegunowym (etykieta) na tryb kiedy śledzenie biegunowe nie działa? Zarówno w trybie ORTO on i off.

 

11 godzin temu, dmatusz3 napisał:

Poniżej zamieszczam plik ze skryptem, który wyświetla pewne informacje obok kursora. Jesteśmy otwarci na wszelkie pomysły.

Skrypt działa na ZWCAD 2017 Standard i PRO.

Do uruchomienia potrzebne jest polecenie LL. Skrypt ładujemy jak zwykły LISP, lub po prostu przeciągamy na obszar rysunku.

To jest bardzo wczesna wersja, więc bardzo proszę się nie bulwersować i irytować.

Skrypt bardzo ciekawy, ale działa tylko w przypadku rysowania linii (rozumiem, że faza początkowo skryptu). To co udało mi się na szybko zauważyć, to przy próbie włączenia trybu orto (F8), następuje zakończenie komendy i narysowanie linii zawartej między punktem początkowym i punktem, w którym znajdował się wskaźnik w momencie uruchomienia trybu orto. Wg mnie jest zbyt dużo informacji - preferuję prostotę, czyli etykieta z przyrostem długości względem punktu startowego i ewentualnie kąt. Mała etykieta, prosta ale czytelna i nie rozprasza nadmiarem informacji. Skrypt można by rozwinąć o możliwość wyboru informacji, które są wyświetlane (preferencje użytkownika).
Jeśli chodzi o uwagi do samych założeń to wg mnie lepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie etykiety w kodzie programu (coś na wzór narzędzia jak w śledzeniu biegunowym), która wyświetla informacje niezależnie od komendy (rysowanie linii, polilini, kopiowanie, przesuwanie, sprawdzanie odległości (DIST) itd.). W przypadku Pana skryptu, do każdej komendy należałoby napisać dodatkowe linijki kodu, a dla użytkownika pojawiłyby się nowe skróty.

Proszę nie traktować moich uwag jako irytacji lub zbulwersowania, natomiast wskazuję raczej kierunek rozwoju ZWCada jaki preferuję - czyli etykieta prosta i czytelna, działająca w przypadku wielu komend, w których używa się punktu startowego i końcowego (linia, Polilinia, kopiowanie, przesuwanie, stretchowanie itd.) i która działa niezależnie od trybu (orto off/on; przy wyłączonym trybie śledzenia biegunowego).
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ciekawy skrypt. Z krótkich testów : 
1. Bardzo wolne odświeżanie powodujące miganie linii i tekstu przy regeneracji. 

2. Mała responsywność powodująca brak reakcji nawet na 0.5.. 1 sek. po ruchu myszką widoczna zwłaszcza jak miałem załadowanych 5 plików DWG 
   Wg mnie przeciąża całość zbyt rozbudowy napis (MText)  ( podobnie jak  @Chrisa uważam ze za duzo danych na ekranie) .

  Może zastosować klawisz <Tab> by przełączać podawanie Biegunowych na kartezjańskie ?

 U mnie po próbie naciśnięcia  <Tab> i skrypt się wykrzaczył ( pozostawiając śmieci )

3.   Od razu widzę że poza _line bardzo przydało by sie działanie także przy rysowaniu  _pline i _3dpoly Np. jakiś równoległy prompt w linii komend innych wariantow  np.  
"Polecenie LL: Wybierz tryb Line/Pline/3dPoly/Cmd : 

4. Proponuję  dodanie do tematu wątka tagów "dynamic" i  "Input"  bo to zbieżne z boląca mnie  trochę obsługą <F12> ( Dynamic Input)    Skrypt widzę jako szansę zaproponowanej we wcześniejszym wątku  "Rozwój wersji 2017" :

Dnia 3.02.2017 o 09:31, JasW napisał:

....

- Dynamic Input (F12) - metoda pracy w ZwCAD 2017 nie jest taka sama jak w tzw. wzorcu. 
  W trakcie wymiarowania  line/polyline dynamic input po naciśnięciu <Tab> powinien przełączyć podpowiedzi z podawania długości na podawanie kąta.  Zamiast tego pojawiają się ikonki snapów. .   W Bricscad wydaje się to dopracowane ( https://www.bricsys.com/bricscad/help/en_US/V13/UsrGui/source/03_Drawing_Accurately/03_11_Dynamic_Dimensions.htm )
 Może to tez problem patentu ?

Pozdrawiam,

J.

5. Lisp choc cuda może robić ma jednak także ograniczenia . Docelowo to raczej funkcja zintegrowana z kernelem lub może kod z uzyciem  ZWCAD SDK (.NET lub C++ )
Pozdrawiam,

J.

Edytowane przez JasW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 godzin temu, Chris napisał:

(...) coś na wzór AutoTrack w AC, niestety AutoTrack działa tylko w trybie orto. (...)

To jak rozumiem przejęzyczenie? W AC AutoTrack działa w każdym (predefiniowanym i dowolnie ustalonym) układzie:

AcTrack.png.9052b507b7a32f921395bd273e3b8e0a.png

Ponadto mechanizmy śledzenia i wprowadzania dynamicznego, działają wszędzie, a w zależności od sytuacji dostępne są wszelkie możliwe opcje wywoływane tab-em, klawiszami strzałek itd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 godzin temu, Chris napisał:

Skrypt bardzo ciekawy, ale działa tylko w przypadku rysowania linii

Tak, obecnie obsługiwane rysowanie linii, ale jak uda się nam uzyskać zadowalającą funkcjonalność to będziemy rozszerzać o kolejne funkcje.

 

16 godzin temu, Chris napisał:

nie jest zbyt dużo informacji - preferuję prostotę, czyli etykieta z przyrostem długości względem punktu startowego i ewentualnie kąt

Wprowadzimy możliwość ustawienia ilości wyświetlanych informacji.

 

16 godzin temu, Chris napisał:

Jeśli chodzi o uwagi do samych założeń to wg mnie lepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie etykiety w kodzie programu

Tak, zdecydowanie to byłoby najlepsze rozwiązanie, ale mamy kilka nowych pomysłów.

 

5 godzin temu, JasW napisał:

Bardzo wolne odświeżanie powodujące miganie linii i tekstu przy regeneracji. 

Pracujemy nad tym. 

 

5 godzin temu, JasW napisał:

odanie do tematu wątka tagów "dynamic" i  "Input"

OK

 

5 godzin temu, JasW napisał:

Lisp choc cuda może robić ma jednak także ograniczenia . Docelowo to raczej funkcja zintegrowana z kernelem lub może kod z uzyciem  ZWCAD SDK (.NET lub C++ )

Rozważamy także użycie C++

 

Dziękuję wszystkim za opinie, wkrótce udostępnimy skrypt po pewnych zmianach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 godzin temu, kojacek napisał:

To jak rozumiem przejęzyczenie? W AC AutoTrack działa w każdym (predefiniowanym i dowolnie ustalonym) układzie:

Ma Pan rację. Narzędzie AutoTrack jest bardziej rozbudowane niż to opisuję...

Mnie chodzi bardziej o ideę etykiety, która wyświetla się obok kursora niezależnie od trybu (czy jest śledzenie on/off lub tryb orto on/off). Niezbyt często wykorzystuję śledzenie biegunowe, a dodatkowo włączenie trybu orto powoduje wyłączenie śledzenia biegunowego. Ponieważ włączanie i wyłączanie trybu orto (F8) ustawione mam jako przycisk funkcyjny na myszy, to wyłączając tryb orto nie uruchamiam trybu śledzenia (brak możliwości ustawienia F10 jako kolejnego przycisku - zbyt mało dodatkowych przycisków).
Myślę, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby w przyszłości taką funkcję wprowadzić...

Z tego co się orientuję w aktualnej wersji ZWCada 2017 SP2.0 brakuje możliwości wprowadzania dynamicznego jak na załączonym przez Pana screenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak jak obiecałem poniżej skrypt po kilku zmianach.

Działa on w taki sposób:

Dodaliśmy 4 opcje:

  • możliwość podania długości linii,
  • możliwość podania kąta,
  • możliwość ustawienia względnej odległości w osi X lub Y.
  • pod kursorem jest także sumaryczna długość linii.

 

Proszę pamiętać, aby wyłączyć snapy, które jeszcze nieco zakłócają działanie skryptu, czyli przecięcia i bazy (postaramy się to obsłużyć później)

powerline.png

 

Oto sam skrypt  PowerDraw.zel

W następnej wersji dodamy konfiguracje wyglądu.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Oto nowa wersja skryptu PowerDraw_v1.2.zel

Lista zmian:

  • znieczuliliśmy nieco skrypt na zacięcia,
  • dodaliśmy konfigurację ilości wyświetlanych informacji,
  • dodaliśmy ustawienia odnośnie wielkości tekstu.

Teraz po wskazaniu pierwszego punktu można wejść w ustawienia.

Każda opcja to liczba. Możemy:

  • usunąć daną informacje poprzez wpisanie odpowiedniej cyfry ze znakiem -, np. -2
  • ustawić pożądany tryb - np. jeśli chcemy tylko długość sumaryczną wpiszemy 16,
  • jeśli mamy już swoje ustawienia i chcemy dodać tylko DX można wpisać +1
  • sumować opcje np. 28 ustawi nam długość, kąt, i długość sumaryczną (4+8+16).

2017-02-27 21_28_50-ZWCAD 2017 Wersja profesjonalna - [Rysunek1.dwg].png

 

Zmiany w opcjach powinny być zapamiętywane.

2017-02-27 21_32_30-ZWCAD 2017 Wersja profesjonalna - [Rysunek1.dwg].png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Fajny skrypt ten PowerDraw_2018  zacząłem eksperymentowac z racji potrzeby pracy na poliliniach i slabej obsługi ich modyfikacji w czystym ZWCAD 2018 . mam niestety zonk . 

Po klku dniach  skrypt przestał się uruchamiać generując tylko niewiele mówiący "internal error" .

To samo po załadowaniu zwykłym jak i w Startup Suite: 

Command: _appload
D:\Projekty\Zwcad2018\Toolbar\PowerDraw_2018.zelx load successfully!
Command:
Error: internal error

Zaobserwowane na Zwcad Architecture 2018  wersja  2017.12.19 (25174) 32 bit

 

Czy da się to jakoś zdebugowac problem. Bardzo proszę o jaką sugestię nie sprowadzaiącą się do pełnej reinstaklscji ZWCAD czy Windowsa 😉 

Może coś jest w jakimś logu ?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.