obrót widoku, bez zmiany UCS


alf

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie, czy producent przewiduje wprowadzenie obrotu widoku do danej linii. Kiedyś o tym pisałam, nie pamiętam już gdzie i kiedy, jako przykład dając obracanie widoku w bentleyu (microstation). Obraca się tylko sam widok (różne tryby w 2D i 3D), ale ustawienie krzyża nitkowego jest zgodne z ekranem (pion-poziom), układ współrzędnych zostaje globalny, tj.jest zgodny z UCS world. Jest takie obracanie możliwe w zw, ale dynamiczne (3d orbit) lub zdefiniowane (widok rzutowany), brak możliwości obrotu np wg swojej modły, np. do danej linii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy się dobrze rozumiemy....

W modelu możemy zastosować dwa kroki jeśli chodzi o obrót "planszy"

1. Obrót układu współrzędnych (ucs) - ale ten obrót powoduje, że mamy na planszy nowy układ współrzędnych. Dla wymiarowania wsółrzędnych ten nowy układ jest psu na budę. Widok nadal mamy taki, jak przed obrotem ucs, tyle że kierunki ustawienia "orto", są obrócone zgodnie z UCS

2. Obrót widoku, np. komenda plan - dostosuje nam obrót widoku do nowego ucs, czyli to co mięliśmy poprzez obrót ucs, ułoży nam w układzie nie obróconym (pion-poziom).

Analogicznie działa dynam ucs, tj wprowadza lokalny układ współrzędnych. ucsfollow, jak rozumiem, powoduje że nie musimy po zmianie usc pisać polecenia plan, bo obrót poziomuje się automatycznie.

A mnie chodzi o obrót widoku jak w punkcie 2 ale bez obrotu (zmiany) ucs. Czyli żeby widok się obrócił w układzie ucs world a krzyż, zgodnie z którym działa orto, obracał się do widoku, a nie do ucs.

Manager widoków ma sztywno ustalone widoki. Swoją drogą w vernum = "2017.01.23(13656)_x64" (read only), ustawienia widoków nie działają prawidłowo (View -> viewports -> 3 viewports)

Tę samą niedoskonałość mam chyba acad, też nie potrafi obracać widoku (wraz z krzyżem) o dowolny kąt, przy zachowaniu układu usc world, przynajmniej jakiś czas temu nie umiał..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie