Zamiana procentów na stopnie


Tafla

Rekomendowane odpowiedzi

Ja często dla spokoju rysuje sobie pochylenie.

Rysunek jest łatwy do zrozumienia i zapamiętania.

Np. pochylenie drogi 14% oznacza, że na odcinku 100cm wzniesie się ona 14cm.

 

Obliczenia są bardzo szybkie, ale można się łatwo "poślizgnąć".

Trzeba zwrócić uwagę na jednostkę w których wyjdzie wynik.

Wynik może wyjść w radianach, stopniach (stopnie, minuty, sekundy), lub stopniach dziesiętnych.

 

Wydaje mi się, że czasami lepiej sprawdzić sobie obliczenia rysunkiem :)

 

post-1-0-72325000-1469607632_thumb.png

 

I jeszcze plik w SMath pochylenie-na-stopnie.sm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W programie e-CAD w narzędziu "Oznaczenie spadku" program pobiera z ekranu (poprzez wskazanie 2 punktów) wartości nachylenia zaokrąglone do 1 pełnej jednostki stopni i procentów.

Można jednak ręcznie dopisać wartość po przecinku w oknie dialogowym i uzyskać tym samym symbol spadku z wartością zmiennoprzecinkową.

Edytowane przez ProgramistaCAD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

I jeszcze mam drobne pytanie.

Przeanalizowałem PDF i wygląda fajnie, ale nie rozumiem tego przejścia. Z formuły nagle wyskakuje kąt 14.04.

 

Co w tym dziwnego? Pochylenie 25% to jest kąt 14,04. Narysuj przekątną prostokąta o bokach 4 (w poziomie) i 1 (w pionie). Ma ona kąt 14,04 właśnie. Obliczenia pochylenia w Excel, także to potwierdzają: post-451-0-12445400-1470338995_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja rozumiem, ale nie rozumiem jednego przejścia przy definiowaniu pól.

Zadam inaczej pytanie.

 

Czy zawartość pola "Wyrażenie pola" w prawym oknie po wstawieniu do "Formuła:" w lewym oknie zamienia się automatycznie na wartość 14.04?

Bo tego przeskoku nie jestem pewien.

 

W polu "Wyrażenie pola" w lewym i prawym oknie numer zaczynający się od 2081...... (pewnie ID obiektu - linii) różni się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak w opisie podałem - są to dwa Fieldy zagnieżdżone. Pierwszy to pobrany kąt obiektu typu linia - to jest _ObjId 2081....864, i to jest odniesienie do obiektu graficznego. Oraz drugi, to jest _FldPtr 2081...760, czyli wartość kąta tej linii, czyli Field jako obiekt niegraficzny. Jeden jest odwołaniem do obiektu, drugi odwołaniem do jego właściwości (tutaj kąta).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślnie nadawanie parametrów do wymiarów w rysunku jest wyłączone.

Ale można to bardzo prosto włączyć przez wciśnięcie ikony rysowania parametrycznego (znak równoległości i prostopadłości).

 

Jeśli ikona jest wciśnięta, to do każdego wymiaru zostanie przypisana zmienna, na której można operować w obliczeniach.

 

post-1-0-62302700-1470741274_thumb.png

post-1-0-24481900-1470741285_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie jest moim celem eskalacja ilości rozwiązań, ale przy okazji innego projektu mimochodem wykorzystaliśmy nowe możliwości programistyczne w ZWCAD 2017.

 

Dodaliśmy nowe polecenie "Pochylenie", który tworzy obiekt - linię, która ma 3 uchwyty.

W zależności od wybranego uchwytu możemy osiągnąć różne rezultaty.

W oknie właściwości możemy także zmieniać kąt nachylenia obiektu.

 

post-1-0-25416100-1471725731_thumb.png

 

 

Oto pliki do pobrania. Proszę je umieścić w jednym katalogu. Wymagany jest ZWCAD 2017 Pro.

 

Pochylenie.zrx

PochylenieCom.dll

 

:hi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

:good:

dziękuję , działa jak należy, z jedną tylko uwagą: pochylenie podane w postaci proporcji powinno być podawane wg mnie do 2 miejsca po przecinku, z pominięciem oczywiście zer na końcu. Dość często używane jest w np. drogownictwie np pochylenie 1:1,5.

I ze wzgl. na używanie tego w innych niż zw17 programach powinno się to jakoś eksplodować , może podobnie jak
 eksploduje się atrybuty (do linii i textu?)

Edytowane przez alf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie