Symboliczne rozwiązywanie równań - SMath


plota

Rekomendowane odpowiedzi

W Mathcad było to możliwe, np. mając równanie (piszę z pamięci) można było zaznaczyć zmienną do wyliczenia i z menu wybrać Symbolic->Variable->Solve.

Wtedy równanie zostało przekształcone do postaci zmienna=reszta wzoru.

 

Polecenie solve w Mathcadzie także chyba działa w trybie symbolicznym. Jeśli we wzorze jest np. "b" i nie jest ono zdefiniowane, to zostanie podane w wyniku dalej jako "b".

 

W SMath niestety nie znam sposobu. Być może jakaś wtyczka będzie pomocna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panowie,

ale przyznam, że czuję się rozczarowany bo w necie pozytywne opinie o programie a tu problem z tak banalną sprawą. Moim podstawowym narzędziem pracy jest Excel i tam obliczenie (znalezienie wyniku) nie stanowi dla mnie problemu czy to przy użyciu samego Excela czy przy pomocy VBA. Więc od narzędzia typu SMath – oczekiwałem trochę więcej.

Dawno temu przez moment korzystałem z Mathcada i na początku myślałem o zainstalowaniu jego ale żeby ściągnąć darmową 30 dniową wersję trzeba gdzieś się zarejestrować, więc widząc pochlebne opinie zdecydowałem się na SMath, który podczas instalacji poprzestawiał mi ustawienia przeglądarek internetowych i do  niczego się nie przydał – dla mnie niewypał.

Pozdrawiam

plota

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mnie zaciekawiłeś.

 

Bardzo proszę podziel się wiedzą, jak udało Ci się w Excelu wykonywać obliczenia symboliczne na równaniach.

 

Wystarczy zrzut ekranu.

Nieporozumienie, w Excelu potrafię znaleźć wynik liczbowy, to chyba nie jest dla Ciebie zaskoczenie. I oczekiwałem, że SMath umożliwi mi wyprowadzenie wzoru a nie tylko poda suchy wynik.

Pozdrawiam

plota

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Martin_S,

 

dzięki za przykłady, ale tutaj chodzi o coś takiego, aby wyliczyć symbolicznie wartość zmiennej, a niewiadome przyjąć jako parametry.

 

post-1-0-85792100-1448891298.png

 

W przykładzie musiałem założyć wartość dla b i c.

Bez tego wyświetli błąd.

Mathcad natomiast wyświetli wynik (nawet jeśli nie zadeklarujemy b i c), a w wyniku użyje liter b i c.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój pierwszy post, chciałem się przywitać.

 

Nie trzeba być prorokiem, żeby wiedzieć o braku obliczeń symbolicznych w smath.

To ogólniedostępna informacja nawet gdzieś tutaj wcześniej była informacja.

 

Nazywanie programu niewypałem, z powodu braku wydumanej funkcji, cóż.

 

Obliczenia symboliczne można wykonać w innym darmowym programie i można go połączyć z smath.

 

Ale tutaj bardzie chodzi o zwykły hejt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dmatusz3

 

Dzięki, za filmik nie było łatwo gdyż ja ściągnąłem chyba nowszą wersję ze wstążką jak w Office od 2007 ale dałem rady. To znaczy zrobiłem kilka prostych przykładów na próbę i udało się ale wprowadzając swoje niemałe równanie w pewnym momencie straciłem możliwość stawiania przecinków. Nie wiesz może jaki błąd mogłem popełnić?

  

@frawi

1. Ja bym się cieszył jakby wszyscy hejterzy tak dokładnie opisali zarzuty jakie mają przeciwko produktowi, poglądowi czy nawet osobie jak ja to zrobiłem, bo tu każdy może teraz sam sobie wyrobić zdanie.

2. Przed zadaniem pytania przeglądałem chwilę to forum i nie znalazłem informacji, o której piszesz.

3. I nawet nie jestem pewien czy piszesz prawdę bo po najechaniu na jedną z ikonek pojawia się podpowiedź: oblicz symbolicznie. Więc może SMath potrafi liczyć symbolicznie tylko nie potrafi rozwiązywać symbolicznie równań – nie wiem.

4. Trzeba mieć nie lada wyobraźnie, żeby funkcjonalność o którą pytałem nazwać „wydumaną funkcją”.

5. A tak na koniec zastanowiłeś się chociaż przez moment jaki ja mógłbym mieć interes w hejtowaniu tu – bo tym razem chyba Cię poniosła wyobraźnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 SMath, który podczas instalacji poprzestawiał mi ustawienia przeglądarek internetowych i do  niczego się nie przydał – dla mnie niewypał.

 

 

No tak zarzuty widzę opisałeś szczegółowo.

 

No ale dobra. zainteresuj się darmowym programem maxima http://maxima.sourceforge.net/

 

Operuje on bez problemu na obliczeniach symbolicznych.

Z tego co wiem jest wtyczka do smath, dzięki której w smath można wykonywać obliczenia symboliczne i komuś to pokazać.

Bo w maximie to wygląd może to trochę odstraszać.

 

Niestety wtyczka nie jest jeszcze stabilna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecinek uzyskujemy za pomocą kropki :)

Natomiast przecinek w Mathcad służy do definicji zakresu, podobnie jak range w SMath.

I tak na obrazku widać, że zakres włączył Ci się na końcu wzoru.

 

-01667=0..

 

Reasumując, użyj kropki.

 

EDIT. Jaką zmienną chciałbyś wyliczyć z tego wzoru? Mam pewne wątpliwości czy to będzie możliwe. Lepiej zapisz sobie plik na dysku przed wykonaniem obliczeń. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak zarzuty widzę opisałeś szczegółowo.

 

No ale dobra. zainteresuj się darmowym programem maxima http://maxima.sourceforge.net/

 

Operuje on bez problemu na obliczeniach symbolicznych.

Z tego co wiem jest wtyczka do smath, dzięki której w smath można wykonywać obliczenia symboliczne i komuś to pokazać.

Bo w maximie to wygląd może to trochę odstraszać.

 

Niestety wtyczka nie jest jeszcze stabilna.

dzięki, tego nie znałem, na studiach (1990-95) 20lat  temu używałem MATHEMATICA

Edytowane przez Martin_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dmatusz3

 

Chciałem wyznaczyć wzór na d i chyba miałeś rację bo uzyskałem odpowiedź "No solution was found" co rozumiem, że nie znalazł rozwiązania ale czy to może znaczyć, że nie potrafii znaleźć rozwiązania czy że nie ma rozwiązania? Bo druga opcja oznacza, że błąd popełniłem wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedzieć.
Spróbuj założyć wartość dla delta, oraz a i wyliczyć wartość.
Zobaczysz, czy wzór jest prawidłowo interpretowany.
 
Przy tak rozbudowanym wzorze (z mojego doświadczenia) to nawet jeśli istnieje rozwiązanie, to są minimalne szanse na obliczenie tego symbolicznie.
Na filmie pokazałem krótki wzór, a wynik był na kilka ekranów.

 

 


Maxima to faktycznie niezły program.

:good:

 

post-1-0-36518900-1448971196_thumb.gif

 

post-1-0-54634300-1448971214_thumb.png

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzięki dmateusz3 za pomoc.

 

Kończąc wątek chciałem powiedzieć, że wprawdzie Mathcad nie pomógł mi w problemie z którym tu przyszedłem ale wczoraj miałem trochę mniej skomplikowany problem i tak dla przekory postanowiłem znowu sprawdzić Mathcada i poradził sobie bez problemu. Chodziło oczywiście o obliczenia symboliczne i ja bym z tym sobie nie dał rady a on i owszem. ;)

 

Pozdrawiam wszystkich uczestników forum

plota

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Problem mam dokładnie taki sam jak w listopadzie poprzedniego roku, a więc symboliczne rozwiązanie równania. Od ostatniego mojego wpisu na tym forum nie korzystałem z MathCad. Uruchomiłem go dzisiaj, a że skończył się już okres darmowego testowania pełnej wersji nie mam już możliwości wyprowadzenia wzoru w MathCadzie. Absolutnie nie wchodzi w grę zakup licencji za ponad 7000 PLN, gdyż mi w zasadzie potrzebna jest możliwość korzystania z tej jednej funkcjonalności i to rzadko.

Byłbym wdzięczne za wszelkie porady dla kolesia, który średnio raz w miesiącu ma potrzebę wyprowadzenia sobie jakiegoś wzoru (symbolicznego rozwiązania równania).

Pozdrawiam

plota

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie