ZWCad 2015 SP 3.1 - problem z wyświetlaniem plików dwg


Chris

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

otrzymałem ostatnio pliki dwg od architektów, z których wyświetlaniem nie radzi sobie ZWCad+ 2015 SP3.1. Pliki w AC i ZWCadzie są inaczej wyświetlane, a dokładnie brak jest opisów i wszelkich informacji tekstowych. Przesyłam w załączniku dwa screeny, które obrazują różnicę w wyświetlaniu tego samego pliku. Czy spotkał się ktoś z podobnym problemem?

post-415-0-26637400-1442267882_thumb.png

post-415-0-43217600-1442267894_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oops racja, to ZWCAD nie ma czcionek z AUTOCADA chyba, kiedys był taki problem z wcześniejszą wersją +, i chyba wersja intellicadowa ZWCAD 2012 pomogła by ZWCAD+ dał rade potem.

 

 

tu był podobny problem https://forum.cad.info.pl/topic/1267-nie-wy%C5%9Bwietlaj%C4%85-si%C4%99-niekt%C3%B3re-czcionki/

 

próba rozwiazania tu http://www.zwsoft.com/zwcad_forum/thread-3981-1-1.html

Edytowane przez Martin_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten plik w AC powstał z "gołym" AC, czy w AC + nakładka.

Być może te teksty są generowane dynamicznie za pomocą dodatkowej nakładki.

 

To raczej niemożliwe. Tekstów brak wszędzie, w opisach, atrybutach, wymiarach. Ponadto, takie działanie nie miałoby żadnego uzasadnienia.

oops racja, to ZWCAD nie ma czcionek z AUTOCADA chyba, kiedys był taki problem z wcześniejszą wersją +, i chyba wersja intellicadowa ZWCAD 2012 pomogła by ZWCAD+ dał rade potem.

 

 

tu był podobny problem https://forum.cad.info.pl/topic/1267-nie-wy%C5%9Bwietlaj%C4%85-si%C4%99-niekt%C3%B3re-czcionki/

 

AutoCAD ma mechanizm podstawiania czcionek zastępczych (z określeniem co może być zastąpione). Nie ma sytuacji, aby tekst się nie pojawił - gdy nie ma żadnej odpowiedniej czcionki, AutoCAD, podstawia standardową dla wszystkich tekstów. Styl tekstu STANDARD, jest nieusuwalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeśli brak jest jakiś czcionek do danego rysunku, to ZWCAD powinien wyświetlić okno o brakujących czcionkach i można ten fakt albo zignorować albo zastąpić innymi czcionkami. W oknie jest jeszcze opcja zapamiętaj. Jeśli opcja zostanie wybrana przy ignoruj, to okno nie będzie się pojawiać. W celu ponownego włączenia komunikatu, potrzeba wejść w Opcje->Ustawienia użytkownika, przycisk Ukryj ustawienia wiadomości.

post-325-0-30915700-1442308244_thumb.png

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie tematem.

W załączniku przesyłam plik dla zainteresowanych.

 

Rysunek jest w formie bloku wykonany najprawdopodobniej w Archicadzie (ale pewności nie mam) i jak rozbiję go wielokrotnie (dwukrotnie) w AC, to opisy zaczynają być widoczne w ZWCadzie, tak jak w AC. Jak plik rozbijam w ZWCadzie to nic się nie zmienia i opisów dalej nie widać.

Jestem ciekaw dlaczego ZWCad nie widzi tekstów jak rysunek jest w oryginalnej wersji tzn. zblokowany (a może zgrupowany?)?

Jeśli ktoś potrafi to wyjaśnić to chętnie zapoznam się z wnioskami. Przyznaję, że wspieranie się AC i przeskakiwanie z programu na program jest uciążliwe, poza tym fajnie byłoby, gdyby jednak ZWCad wyświetlał wszystko, żebym później nie był zaskoczony, że coś zostało pominięte bo program nie poradził sobie z wyświetleniem obiektu...

Z góry dziękuję za pomoc.

A_01 RZUT KONDYGNACJI_0.dwg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie tematem.

W załączniku przesyłam plik dla zainteresowanych.

 

Rysunek jest w formie bloku wykonany najprawdopodobniej w Archicadzie (ale pewności nie mam) i jak rozbiję go wielokrotnie (dwukrotnie) w AC, to opisy zaczynają być widoczne w ZWCadzie, tak jak w AC. Jak plik rozbijam w ZWCadzie to nic się nie zmienia i opisów dalej nie widać.

Jestem ciekaw dlaczego ZWCad nie widzi tekstów jak rysunek jest w oryginalnej wersji tzn. zblokowany (a może zgrupowany?)?

Jeśli ktoś potrafi to wyjaśnić to chętnie zapoznam się z wnioskami. Przyznaję, że wspieranie się AC i przeskakiwanie z programu na program jest uciążliwe, poza tym fajnie byłoby, gdyby jednak ZWCad wyświetlał wszystko, żebym później nie był zaskoczony, że coś zostało pominięte bo program nie poradził sobie z wyświetleniem obiektu...

Z góry dziękuję za pomoc.

W AutoCAD widać wszystko ok. Na początku jest komunikat o braku czcionki, chodzi o symbole. Na zrzucie pokazuję jakiej czcionki i dla jakiego stylu:

 

post-451-0-94358600-1442311867_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeśli brak jest jakiś czcionek do danego rysunku, to ZWCAD powinien wyświetlić okno o brakujących czcionkach i można ten fakt albo zignorować albo zastąpić innymi czcionkami. W oknie jest jeszcze opcja zapamiętaj. Jeśli opcja zostanie wybrana przy ignoruj, to okno nie będzie się pojawiać. W celu ponownego włączenia komunikatu, potrzeba wejść w Opcje->Ustawienia użytkownika, przycisk Ukryj ustawienia wiadomości.

attachicon.gifczcionki.png

Pozdrawiam

Sprawa na pewno dotyczy brakującego pliku SHX, tylko AC pomimo tego wyświetla czcionki, a ZWCad już nie. Czy ZWCad nie mógłby domyślnie określać zastępcze SHX i wyświetlać tekst, nawet gdyby był dziwnie formatowany? Może problem jednak tkwi gdzie indziej? Przyznaję, że się nie znam, dlatego proszę o pomoc.

Edytowane przez Chris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa na pewno dotyczy brakującego pliku SHX, tylko AC pomimo tego wyświetla czcionki, a ZWCad już nie. Czy ZWCad nie mógłby domyślnie określać zastępcze SHX i wyświetlać tekst, nawet gdyby był dziwnie formatowany? Może problem jednak tkwi gdzie indziej? Przyznaję, że się nie znam, dlatego proszę o pomoc.

 O to, to... właśnie. Brakuje pliku shx tylko dla symboli, dla czterech pozostałych stylów to: (3x) isocp.shx (+ bigfont.shx) oraz (1x) txt.shx

Edytowane przez kojacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W ZWCAD tak samo, w oknie wystarczy określić zastępcze czcionki i wszystko się ładnie otwiera. Warunek jest taki, że musi być włączone wyświetlanie komunikatów- jak wyżej opisałem.

attachicon.gifbrak_czcionki.png

Pozdrawiam

Ok, dziękuję za info. Wcześniejsze wskazówki doprowadziły mnie do tego rozwiązania.

Zastanawiam się jednak nad tym, czy ZWCad nie mogłby domyślnie obierać zastępczą czcionkę???

Chyba tak działa to w AC, który pomimo wybrania opcji "Ignoruj brakujące...." wyświetla zastępcze domyślne czcionki. W ZWCadzie natomiast trzeba robić kolejny krok i wchodzić i wybiarać, co wydłuża czas pracy na podkładach. Przyznaję, że w przypadku dużej liczby plików staje się to upierdliwe i irytujące.... :-))

 

Może warto byłoby zwrócić uwagę na ten element programu i zasygnalizować, że może być to lepiej rozwiązane...

 

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W ZWCAD tak samo, w oknie wystarczy określić zastępcze czcionki i wszystko się ładnie otwiera. Warunek jest taki, że musi być włączone wyświetlanie komunikatów- jak wyżej opisałem.

attachicon.gifbrak_czcionki.png

Pozdrawiam

 

To jest raczej wada, w moim przekonaniu. AutoCAD podstawia czcionkę zastępczą zawsze. Oczywiście można określić swoje preferencje, ale nawet gdy to się zignoruje, wstawiany jest standard.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dla testów usunąłem czcionki isocp.shx, bigfont.shx oraz txt.shx z katalogu Fonts przeglądarki DWG TrueView 2015 i efekt przy wyborze opcji Ignoruj brakujące pliki shx, jest taki sam tzn. brak jest jakichkolwiek napisów po otwarciu rysunku.

 

Oczywiście fakt, że zostały usunięte trzy czcionki nie ma znaczenia, gdyż tak naprawdę chodzi tylko o czcionkę bigfont.shx, której brak powoduje niewyświetlanie tekstu. Wspomniana czcionka jest użyta we wszystkich stylach ww. rysunku. Standard to nie jest czcionka, tylko styl, w którym tak samo mogą być użyte czcionki nieistniejące. W programach domyślnie jest przypisana alternatywna czcionka simplex.shx i gdyby czcionki były podmieniane to tekst by się pojawił. Poza tym, w mojej ocenie najlepiej prowadzić merytoryczne dyskusje, a nie jałowe, bo tylko te pierwsze mogą prowadzić do znalezienia rozwiązania ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dla testów usunąłem czcionki isocp.shx, bigfont.shx oraz txt.shx z katalogu Fonts przeglądarki DWG TrueView 2015 i efekt przy wyborze opcji Ignoruj brakujące pliki shx, jest taki sam tzn. brak jest jakichkolwiek napisów po otwarciu rysunku.

Pozdrawiam

 

Bez urazy, ale test ów przypomina radzieckie badania dotyczące stopniowej utraty słuchu muchy w zależności od ilości nóg... Po wyrwaniu ostatniej nogi i komendzie "Idi-mucha!" akademicy radzieccy udowodnili całkowity brak reakcji na bodźce dźwiękowe... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.